14.1 C
Skopje
19.9.2019 - 11:18

Ознака: асанж

Асанж во притвор сѐ додека не се разгледа барањето за екстрадиција...

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ќе остане во притвор сѐ додека не се разгледа барањето за негова екстрадиција во САД. Ваква одлука донесе судот...

Братот на Aсанж револтиран од затворските услови во Британија

Габриел Шиптон, брат на затворениот основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, на митингот во Лондон изјави дека британскиот затворски систем работи со максимални сили за...

Шведскиот обвинител сака да го сослуша Асанж во Велика Британија

Шведскиот обвинител сака да разговара со основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во Велика Британија, а истрагата за обвиненија за силување против него е во...

Шведското обвинителство се откажа од барањето да го испитува Асанж

Шведското обвинителство ќе се откаже од барањето до Велика Британија да дозволи да се испита основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, за обвинувањата за силување...

Се подобрува здравствената состојба на Асанж

По наглото губење на тежината, Џулијан Асанж е во стабилна состојба и наскоро ќе биде во доволно добра здравствена состојба за да ја напушти...

Кинескиот активист за човекови права Аи Веивеј го посети Асанж во...

Кинескиот активист за човекови права и уметник, Аи Веивеј, го посети основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во затворот Белмарш во Лондон, пренесува „Спутник“. Аи Веивеи...

Шведскиот суд не му одреди притвор на Асанж

Шведскиот суд не му одреди притвор на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој е осомничен за силување. Ова значи дека обвинителството нема веднаш да бара...

Симптомите на психолошко измачување го спасуваат Асанж од екстрадиција?

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ги покажува сите симптоми поврзани со продолжена изложеност на психолошко измачување и не треба да биде екстрадиран во САД,...

Американски обвинители ги запленија предметите на Асанж во еквадорската амбасада

Имотот на Џулијан Асанж од времето кога тој живееше во амбасадата на Еквадор во Лондон ќе им биде предаден на американските обвинители, соопштија денеска...

Шведски обвинител поднесе барање за апсење на Асанж

Шведски обвинител, кој води истрага во врска со обвинението за наводно силување против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска поднесе барање за негово апсење,...