Ознака: археолошки предмети

На локалитетот Павла Чука пронајдени вредни археолошки предмети

Пронајдени се десетина средновековни гробови од 11 и 12 век. Ова ни потврдува дека гробницата е почитувана и во средниот век како свето место,...

Украдени археолошки предмети кои се сметаат за државно културно наследство

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против 61-годишник од Тетово, поради сомнение дека украл археолошки предмети кои се сметаат за државно културно наследство. При полициски претрес...

Приведени две лица во Гевгелија кај кои се пронајдени археолошки предмети

Две лица се приведени синоќа во Гевгелија поради незаконско присвојување арехолошки предмети. Тие се приведени синоќа околу 20 часот во полициската станица во Гевгелија. Станува...

Кривична за штипјанец осомничен за препродажба на археолошки предмети

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал – Единица за сериозен криминал и тероризам, до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и...