Ознака: археолози

Античка гробница полна со саркофази е пронајдена во Египет

Египетскиот министер за туризам и антиквитет ја информираше јавноста дека археолозите откриле десетици антички саркофази во голема гробница јужно од Каиро. Калид ал-Анани рече...

Археолози откриле совршено зачуван мозаик во Италија

Прекрасен и исклучително добро зачуван мозаик од антички Рим е откриен во малиот град Неграр, лоциран северно од Верона. На ова место пред сто...

Локалитетот Гимбабица датира од средината на 4 век пр. н.е.

Археолозите, кои и годинава ја откриваа античката приказна за Преспа, потврдуваат дека раноантичката некропола кај селото Избишта е постара од претпоставениот период Деновиве завршија годинашните...

Неолитот е неисцрпен извор за археолозите

Во Археолошкиот музеј на Македонија, со изложба, се одбележуваат 40 години од првите археолошки истражувања во неолитската населба Тумба Маџари Неолитот во Македонија четврти пат...

Вино старо 2000 години откриено во гробница во Кина

Кинеските археолози неодамна во гробница во покраината Хенан откриле бронзен сад стар 2000 години со течност која би можела да биде вино, јавуваат кинеските...

Плакети за двајца археолози за откривањето на теракотните икони во Виница

Археолозите Коста Балабанов и Цоне Крстевски добија плакети од општина Виница по повод 40-годишнината од откривањето и промоцијата во јавноста на теракотните икони од...

Речиси 4.000 години стар ѕиден релјеф откриен во Перу

Околу 3.800 години стар ѕиден релјеф, кој прикажува змии и човечки глави, бил откриен во Перу, објави официјалната новинска агенција Андина. Околу 2,8 метри долг...

Уникатниот неолитски локалитет интересен за европските експерти

Археолозите ги завршија годинашниве истражувања на неолитскиот локалитет Врбјанска Чука во Кривогаштанско, неоспорно потврдувајќи дека датира од пред 8.000 години, а многубројните наоди го...

Откриен најстариот познат фрагмент на „Одисејата“

Археолозите во Грција го откриле, како што веруваат, најстариот познат фрагмент од епот „Одисеја“ на Хомер. Група грчки и германски археолози пронашле гравирана глинена плоча...

Античкиот локалитет „Стибера“ продолжува да фасцинира

Три мермерни блока со натписи на грчки алфабет се откриени на градба на античкиот локалитет „Стибера“ кај прилепското село Чепигово. Според археологот Душко Темелкоски од...