5.8 C
Skopje
20.1.2022 - 18:29

Ознака: археологија

Кучиња можат да намирисаат гробници постари од 2.500 години

Кога археологот Ведрана Главаш и етологот (експерт за однесување на животни) Андреа Пинтар во 2015 година за првпат тврделе дека кучиња можат да „намирисаат...

Пронајден череп стар два милионa години

Австралиските истражувачи велат дека откривањето на череп стар два милиона години во Јужна Африка дава повеќе информации за човечката еволуција. Черепот е остаток од...

Пронајдена гробницата посветена на Ромул?

Италијанските археолози соопштија дека во центарот на Рим откриле древна гробница за која сметаат дека е посветена на основачот на Рим, Ромул. Малата одаја со...

Гоблеки Тепе – најстариот верски храм во светот

Гоблеки Тепе е најстарата монуметнатална градба во светот за која се претспоставува дека е изградена е пред околу 12.000 години, во споредба со пирамидите...

Премиера на филмот „Театарот во Скупи“ на Владимир Блажевски

Во Кинотеката вечер од 19 часот премиерно ќе биде прикажан филмот „Театарот во Скупи“ во режија на Владимир Блажевски.   Како што соопшти Агенцијата за филм, „Театарот...

Излезе од печат четвртиот том на „Folia Archaeologica Balkanica“, посветен на...

На Филозофскиот факултет во Скопје денеска беше промовирана „Folia Archaeologica Balkanica IV“, збирка трудови на археолози од Балканот, а беше посветена на археологот д-р...

Мистериозната приказна за фаталната Клеопатра раскажана од д-р Хавас

Не ја пропуштајте можноста „Кралот на пирамидите“ да Ви ја раскаже мистериозната приказна за древниот Египет и фаталната Клеопатра. Кога ќе помислите на древниот...

Објавен третиот број на археолошкото списание „Аксиос“

Студентското Археолошко Здружение „Аксиос“ денес на пладне ја одржа промоцијата на третиот број на нивното електронско списание по археологија и историја „Аксиос“ во салата...

„Врбјанска чука“ ќе биде претставена на меѓународни конференции

Археолозите денеска ги завршија годинашниве истражувања на неолитскиот локалитет „Врбјанска чука“ во Кривогаштанско, неспорно потврдувајќи дека датира од пред 8000 години, а бројните наоди...

Голема Пешт повторно се истражува

Годинава ќе се спроведуваат анализи што можат да ја измерат староста на примероци од пештерата кај селото Здуње дури до 2 милиони години пр....