Ознака: артефакти

Кај што има безбедносно жариште, таму има криминал со вредни артефакти

Според најновите анализи на Интерпол, многу е интересен феноменот на дислокација на криминалните активности на криминалците и криминалните организации чие тежиште за работа е...

Запознајте го Скопје преку ретките зачувани артефакти

За тоа колку е непредвидлив животот зборува уште еден скопски куриозитет: дебармаалецот Божидар Таневски, еден од најдобрите мајстори на прецизна механика во Скопје, во...

Топењето на мразот на норвешки планини откри артефакти од времето на...

Топењето на норвешкиот планински мраз откри изгубен планински превој од период на Викинзите, каде се пронајдени спектакуларни и совршено сочувани артефакти, расфлани покрај самиот...

Истражувањата покажаа непречен континуитет на Врбјанска Чука

Годинава се добија нови податоци за архитектонската комплексност на населбата, при што се регистрираа повеќе фази на градење на станбените и стопанските објекти, и...

Европол: Запленети повеќе од 30.000 артефакти

Повеќе од 30.000 артефакти, меѓу кои и грчка и римска керамика, шлемови, погребни урни, ламби, стрели и копја запленети се во рамките на најновата...

Приведени 13 лица за препродавање артефакти

Кривична пријава за вршење кривични дела против културното наследство и природните реткости е поднесена вчера против вкупно 14 лица, од коишто 13 се приведени,...

Пештерата под Китиното кале сѐ уште неистражена убавина

Покрај идеалните услови што ги нуди за летни прошетки, Китиното кале е преполно со историја, а истражувањата спроведени во два наврата пред две и...

Разбиена меѓународна мрежа за шверц на антиквитети

Италијанската полиција во соработка со полициските служби на неколку европски земји, разби меѓунардна мрежа за шверц на антиквитети, при што се уапсени 23 лица. Како...

Изложба на артефакти со христијанска симболика од VI до XIX век

Во Музејот на град Скопје вечер од 20 часот ќе биде отворена изложба „Артефакти со христијанско симболично значење од VI до крај на XIX...