Ознака: артан груби

Груби ја презакажа седницата за законот за jавното обвинителство

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието, Артан Груби ја презакажа седницата на Комисијата за европски прашања која наместо во 10 часот ќе...

Артан Груби на молитвен појадок во Вашингтон

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, истовремено и организациски секретар на Демократската Унија за Интеграција, ќе присуствува во Вашингтон, САД, со покана...

Три нови партиски тела предвидени со статутарните промени во ДУИ

Во ДУИ се очекува да има три нови статутарни промени и програмски документи по четвртиот конгрес на 21 декември. За нив денеска се разговораше...

Груби во Вашингтон се сретна со Американскиот Сенатор Џонсон

Во текот на посетата во Вашингтон, Претседателот на Комисијата за европски прашања и на Групата за соработка со САД, воедно и Организациски секретар на...

Груби во десетдневна посета на САД

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието на Република Македонија, Артан Груби, од денеска до 26 септември е во работна посета на САД. Во...

Седницата за Законот за ЈО закажана за в четврток

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието, Артан Груби, во текот на денешниот ден имаше консултации со координаторите на пратеничките групи и претседателот...

Груби: Исполнети се сите неопходни реформи, очекуваме ЕУ да ги исполни...

Сите неопходни реформи се исполнети, очекуваме ЕУ да ги исполни ветувањата, рече претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, на средба со делегација...

Груби: Јавните функционери да подлежат на нарко-тестови

Пратеникот на ДУИ Артан Груби најави дека ќе поднесат иницијатива за таканаречен „ветинг“, односно контрола за секој пратеник или функционер којшто врши јавна дејност,...

Се вжешти расправата за Изборниот законик

Пратениците од владејачките партии и од опозицијата во собраниската комисија за европски прашања вчера во тензична атмосфера изнесоа различни ставови за тоа дали амандманската...

Коблер: Европската перспектива на регионот и Македонија врвен приоритет на австриското...

Јасната европска перспектива на регионот на Западен Балкан и Македонија останува врвен приоритет на австриското претседателство со ЕУ. Македонија никогаш не била поблиску до...