17 C
Skopje
24.10.2020 - 16:36

Ознака: Арсенал

Арсенал со трофеј ја почна новата сезона

Фудбалерите на Арсенал со трофеј ја започнаа новата сезона во Англија. „Топџиите“ 16-ти пат во историјата го освоија Комјунити шилд, англиската верзија на Суперкупот,...

Во некои прекинати првенства прогласени шампионите

Ковид-19 и понатаму зема замав. Во претходните неколку дена се проширува и списокот на познати спортисти, кои се позитивни на новиот коронавирус. По НБА-ѕвездите...

За една деценија 10 клуба вложиле над шест милијарди во трансфери

Меѓу првите 10 на листата со 25 клуба се Манчестер сити, ПСЖ, Манчестер јунајтед, Барселона, Милан, Челси, Јувентус, Арсенал, Реал и Интер На истекот од...

Арсенал – Тотенхем „највалкано“ дерби во Англија

Со осумте картони покажани во ремито 2-2, во неделата, на досегашните 55 дерби-дуели биле покажани 240 картони На севернолондонското фудбалско дерби Арсенал - Тотенхем (2-2)...

„Топџиите“ мораа да срушат рекорд за да го добијат Пепе од...

Фудбалскиот клуб Арсенал официјално објави дека Николас Пепе е нов играч на лондонската екипа. „Топчиите“ го срушија клупскиот рекорд затоа што на Лил му...

Пепе во Арсенал за рекорден клупски трансфер, на пет рати

Трансферот ќе изнесува 78,6 милиони евра, првата рата е 21,8 милион евра, а преостанатите пари Арсенал треба да му ги исплати на Лил во...

Европскиот фудбал вреди 28,5 милијарди евра?

Најголемите пет лиги на континентот учествуваат со над половина од таа сума. Приходите на клубовите во Премиер-лигата, пак, се за 72 проценти поголеми во...

Совршеното збогување на Азар најавува нова ера за освојувачот на Лига...

Синоќешниот триумф на Челси со убедливи 4-1 во финалето на Лига Европа (ЛЕ) во Баку, Азербејџан против градскиот ривал Арсенал, го засени изјавата на...

Само еден Англичанец во англиското финале на ЛЕ во Баку

Трофејот од Лигата на Европа оваа сезона сигурно завршува во Лондон. Прашање е само дали во витрините на Арсенал или на Челси. Двете екипи...

Трка по најтешкиот трофеј и по рекорди

Вечерва во финалето на ЛЕ играат Челси и Арсенал. Арсенал досега нема триумф во ова натпреварување (Челси славеше во 2013-та), трофејот со тежина од...