Ознака: АРМ

Пендаровски брифиран за подготвеноста на АРМ

Истакната подготвеноста за достигнување за целите на способност на НАТО Пред претседателот Стево Пендаровски, денеска, во Домот на Армијата во Скопје, се презентира состојбата со...

ДКСК го запре предметот против Ѓорге Иванов

Одлука за запирање на предметот за унапредување и именување на лица во АРМ, против поранешниот македонски претседател Ѓорге Иванов, денеска донесе Државната комисија за...

Пендаровски на средба со припадници на АРМ во базата на КФОР

Според претседателот, со учеството на 65 припадници на Армијата на Република Македонија во силите на КФОР, државата како НАТО – членка дава активен придонес...

Македонски питомци за првпат ќе се школуваат на „Вест Поинт“

Министерството за одбрана за првпат овозможи македонски питомци да одат на редовно школување на престижната воена академија „Вест Поинт” во Соединетите Американски Држави. За оваа...

Историски ден за Македонија со целосната воена интеграција во НАТО

Премиерот Зоран Заев во присуство на министерката за одбрана Радмила Шекеринска и на генералот Симеон Трајковски, денеска го прими командантот на Врховната сојузничка команда...

Американската бригада за асистенција на безбедносни сили се активира во Македонија

Министерката Радмила Шекеринска денеска присуствуваше на церемонијата по повод почнувањето на обуката на Лесната пешадиска баталјонска група сместена во касарната „Јане Сандански“ во Штип,...

Становите на поранешна ЈНА ќе можат да се откупуваат

Со донесувањето на Законот за продажба на станови од поранешниот фонд на ЈНА и оформувањето на Комисијата во Министерството за транспорт и врски, исполнети...

НАТО ги претстави македонските „Волци“

НАТО ја претстави формацијата за специјални намени на АРМ, попозната под кодното име „Волци“, објавувајќи нејзин видеопрофил во рамки на серијалот „Ние сме НАТО“. „Волците“...

Владина делегација положи свежо цвеќе на денот на АРМ

Владина делегација составена од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и министерката за труд и социјална политика, Јагода...

Заев: Од првиот партизански баталјон до најмоќниот НАТО сојуз – честит...

Денеска е Ден на Армијата на Република Северна Македонија, ден кога со особена гордост упатуваме искрена благодарност до припадниците на Армијата за нивната континуирана...