Ознака: АРМ

„Волците“ први на удар

Полкот за специјални операции не се расформира, туку ќе се спушти на понизок ранг и ќе се трансформира во Баталјон на специјални сили, кој...

Грацијано ја пофали професионалноста на АРМ во мировните мисии

Претседавачот на Воениот Комитет на Европската Унија, генерал Клаудио Грацијано во рамки на неговата официјална посета на Армијата на Македонија, која е прва посета...

„Денови на Св. Мајка Тереза“ во АРМ

Граѓанската асоцијација „Скопјанката Мајка Тереза“ денеска со почеток во 20 часот во Домот на АРМ во Скопје организира свечена академија со која и официјално...

Приведени австралиски државјани што влегле во касарна во Петровец

Приведени австралиски државјани што влегле во касарна во Петровец, тврдат дека залуталеОбјавено пред 6 минути - 22 август, 2019Од Макфакс Aвстралиските државјани Н.Ц. (35) и...

Македонија и Бугарија ја зајакнуваат соработката во одбраната

Началникот на генералштабот на Вооружените сили (ВС) на Бугарија, генерал Андреј Боцев, во рамки на тридневната официјална посета на земјава денес престојуваше во Министерството...

Денот на АРМ одбележан во касарната „Мирче Ацев“ во Прилеп

Во касарната „Мирче Ацев“ во Прилеп беше одбележан Денот на АРМ - 18 Август. На одбележувањето присуствуваа градоначалниците од пелагонискиот регион, претседателот на Советот...

Шекеринска-Најт: Вермонт е круна на пријателството и соработката со НАТО и...

Соработката помеѓу македонската армија и Националната гарда на Вермонт претставува круна на односите помеѓу Македонија и САД заклучија на денешната средба министерката за одбрана,...

Ѓуровски: Нема поддршка за уставни измени во делот за поедноставно активирање...

Предлогот за уставни измени за поедноставно активирање на Армија во услови на криза нема поддршка, изјави продеканот за наука и развој на Факултетот за...

Собрани 60 вреќи отпад во кругот на поранешниот дом на АРМ...

Група ентузијасти и љубители на чистата природа од Кичево, потпомогнати од членовите на извидничкиот одред „Мирко Милески“, спроведоа дводневна акција за чистење и преуредување...

Раскинат договорот за униформите на Армијата, ќе биде распишан нов тендер

Министерството за одбарана го раскина договорот со фирмата која беше задолжена за набавка на воено-теренската униформа за Армијата. Од Министерството велат дека согласно постапката,...