11.8 C
Skopje
22.9.2021 - 19:54

Ознака: АРМ

НАТО ги претстави македонските „Волци“

НАТО ја претстави формацијата за специјални намени на АРМ, попозната под кодното име „Волци“, објавувајќи нејзин видеопрофил во рамки на серијалот „Ние сме НАТО“. „Волците“...

Владина делегација положи свежо цвеќе на денот на АРМ

Владина делегација составена од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и министерката за труд и социјална политика, Јагода...

Заев: Од првиот партизански баталјон до најмоќниот НАТО сојуз – честит...

Денеска е Ден на Армијата на Република Северна Македонија, ден кога со особена гордост упатуваме искрена благодарност до припадниците на Армијата за нивната континуирана...

АРМ одбележува 29 години постоење

Претседателот и врховен командант Стево Пендаровски, министерката за одбрана Радмила Шекеринска и началникот на ГШ генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски ќе имаат обраќања на платото пред...

Почесна артилериска стрелба по повод Денот на Армијата

Министерството за одбрана информира дека денеска, по повод 18-ти Август – Денот на Армијата на Република Македонија, во касарната ,„Илинден“ во Скопје со почеток...

Оддадена почит на армиските резервисти загинати кај Љуботенски Бачила

Делегации на Владата и од од Кабинетот на Претседателот Стево Пендаровски предводени од државните секретари на министерствата за одбрана и внатрешни работи Драган Николиќ...

Армијата продолжува во справувањето со пожарите на терен и од воздух

Армијата на Македонија која од самиот почеток на катастрофалните пожари во координација со сите надлежни институции се вклучи во гасењето на пожарите, по денешната...

Во пожарот кај преминот Богородица изгоре полициско возило, ја зафатил и...

По четиричасовната борба со пламените јазици кои го зафатија шумскиот појас крај македонско-грчката граница, пожарот е ставен под контрола, инфоримираат од општина Гевгелија. Општинските власти посочуваат...

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ кои во текот на вчерашниот ден беа ангажирани...

Илјада припадници на АРМ се на располагање, Словенија понуди помош за...

Стотина припадници на Армијата ноќеска го гасеа пожарот кај Кочани. Утрово се веќе ангажирани два армиски хеликоптери. Илјада припадници на Армијата се на располагање...