14.8 C
Skopje
20.10.2021 - 13:25

Ознака: армија

Одбележани 17 години од загинувањето на 6 припадници на тетовскиот гарнизон

Во тетовската касарна „Кузман Јосифовски Питу“ се одбележаа 17 години од загинувањето на припадниците на Армијата и гарнизонот во Тетово на 5-ти јуни 2001...

Шекеринска: Нејасно е зошто досега повредите на војниците не биле пријавувани

Од почетокот на годината имавме три случаи кога професионални војници или подофицери беа повредени при изведување вежби и тоа не е бројка која отстапува...

Јапонија ги активираше маринците за да ја засили одбраната од Кина

Јапонија ја активираше првата единица маринци од Втората светска војна која е обучена да се спротистави на инвазија на јапонски острови долж Источното Кинеско...

Американската армија ќе ја чува границата со Мексико до изградбата на...

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека ќе ја употреби армијата за да ја заштити јужната граница на САД со Мексико. - Се додека немаме...