5.6 C
Skopje
19.10.2021 - 7:35

Ознака: армија

Шекеринска: Армијата ќе му помогне на Прилеп

Вицепремиерот Бујар Османи, како главен координатор на кризните штабови на единиците на локалната самоуправа за одбрана од ковид-19, заедно со вицепремиерката и министерка за...

Или самите ќе се контролираме или армијата ќе интервенира

Италијанските власти се обидуваат да ги задржат граѓаните во нивните домови Затворени во своите домови повеќе од една недела, дел од Италијанците стануваат неспокојни. Повеќе...

СДСМ: Платите во Армијата за две години пораснаа од 3.000 до...

Со празни прес конференции опозициската партија го покажува нивниот очај, СДСМ за 2 и пол години направи многу повеќе за армијата отколку ВМРО-ДПМНЕ за...

Трамп годинава послужи само мисирка, но не и доверливи информации

Американскиот претседател Доналд Трамп добро ја сокри неговата тајна посета на Авганистан, по повод Денот на благодарноста што се слави во САД. Згора, неговиот...

Раздорот меѓу „големата четворка“ ја кочи воената машина на НАТО

Постојат две лица на НАТО. Тука е добро подмачканата воена машина која планира, тренира и координира за да се прилагоди на новите безбедносни закани...

Американската војска нема да може да се скрие во идните војни

Новите технологии им овозможуваат на Русија и на Кина да ги уништат американските бази и логистички мрежи, вклучувајќи ги и оние на нивна територија Форин...

Шекеринска: Интересот на жените за учество во Армијата се зголемува

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска се обрати на конференцијата организирана од SEESAC, посветена на родовата еднаквост и родовата перспектива во одбраната, каде што...

Убиството на американското семејство ја испраќа војската на САД во Мексико?

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер порача дека е подготвен да испрати војска во Мексико по масакрот во кој беа убиени девет члена на...

Влада: Зголемените плати во јавниот сектор ќе бидат исплатени навремено

Платите во јавниот сектор ќе се исплатат навремено и во рамки на законскиот рок, повисоки за пет отсто, како што беше ветено, соопштија од...

Заминува тивкиот генерал што најдобро знаеше да се справи со Трамп

Тивкиот началник на здружениот генералштаб на американските оружени сили, генералот Џозеф Данфорд, најдобро се справуваше со американскиот претседател Доналд Трамп, додека останатите воени лидери...