7.8 C
Skopje
16.10.2021 - 8:01

Ознака: армија

Разгледана потребата од учество на Армијата за обезбедување на болниците

На денешниот состанок на Кризниот штаб На денешниот состанок на Кризниот штаб била разгледана потребата од учество на Армијата во обезбедување на здравствените објекти, за...

Армијата ќе ѝ помага на полицијата во обезбедувањето на болниците

Владата на денешната седница го прифати предлогот на Министерството за здравство за потребата од дополнителна асистенција на припадниците на АРМ во обезбедувањето на болниците. Од...

Заев: Потребна е јасна перспектива во НАТО и ЕУ

Нашата Армија и досега, посредно, учествуваше во мисијата „КФОР“ преку обезбедување на логистичка поддршка за НАТО преку координативниот центар за поддршка на земјата домаќин,...

Пендаровски до војниците: Нашиот рејтинг во Алијансата е висок, а заслугата...

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски во Касарна „Илинден“ – Скопје, присуствуваше и се обрати на церемонијата на испраќање на првиот...

Кучињата-роботи станаа дел од бојното поле на иднината

Излегувајќи од авионите на Военото воздухопловство на САД, како дел од вежбата на американската армија во комбинација со роботи, четириножни робокучиња се појавија на...

Воените тензии помеѓу Русија и САД се засилија во воздух и...

Засилените тензии помеѓу американската и руската војска се проширија низ светот за само неколку дена, со што ги затегнаа и односите помеѓу Вашингтон и...

Трагичната судбина на Ванеса Гијен поттикна повик за промени во американската...

Два месеца откако Ванеса Гиjен за последен пат беше забележана во базата „Форт Худ“ во Тексас, нејзините постхумни останки беа идентификувани, соопшти адвокатката на...

Разоткривањето на „малата овца“ ја соочи Германија со „непријателот одвнатре“

Додека Германија излегуваше од карантин во мај, полициските командоси беа испратени на рурален имот во сопствеништво на наредник-мајор во специјалните сили, најподготвената и најтајновита...

Австралија во офанзива: милијарди за армијата во време на засилени тензии...

Австралија најави голема воена инвестициска програма со која ги зајакнува своите способности за ракетни напади и водухопловните бази во услови на ескалирање на регионалните...

Трамп сака да ги повлече американските војници од Авганистан?

Американскиот претседател Доналд Трамп, наводно, сака да ги повлече сите американски војници од Авганистан поради опасноста од пандемија на коронавирус. Цитирајќи ги американските официјални лица,...