Ознака: армија

Шекеринска: Интересот на жените за учество во Армијата се зголемува

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска се обрати на конференцијата организирана од SEESAC, посветена на родовата еднаквост и родовата перспектива во одбраната, каде што...

Убиството на американското семејство ја испраќа војската на САД во Мексико?

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер порача дека е подготвен да испрати војска во Мексико по масакрот во кој беа убиени девет члена на...

Влада: Зголемените плати во јавниот сектор ќе бидат исплатени навремено

Платите во јавниот сектор ќе се исплатат навремено и во рамки на законскиот рок, повисоки за пет отсто, како што беше ветено, соопштија од...

Заминува тивкиот генерал што најдобро знаеше да се справи со Трамп

Тивкиот началник на здружениот генералштаб на американските оружени сили, генералот Џозеф Данфорд, најдобро се справуваше со американскиот претседател Доналд Трамп, додека останатите воени лидери...

Марин ле Пен добива сè поголема поддршка од француската полиција и...

Студија за изборните тенденции кај француската војска и жандармите откри засилен тренд на зголемување на поддршката за популистичката лидерка Марин ле Пен и нејзиниот Национален собир, пренесува...

Стево Пендаровски во посета на припадниците на армијата ангажирани на јужната...

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски придружуван од началникот на генералштабот на армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, утре ќе...

Русија ја проверува борбената готовност на армијата во Централна Азија

Маневрите се поврзани со влошувањето на односите помеѓу САД и Иран, со зголемената активност на НАТО во близината на руските граници, особено во балтичкиот...

Армијата во Судан ги прекина мировните протести, убиени 60 луѓе

Бројот на мртвите во насилниот обид да се прекинат мировните протести во Судан се зголеми на 60, соопштија денес тамошните лекари. Суданските безбедносни сили вчера...

Потсмевот не ја поколеба индиската армија во одбраната на откритието за...

Индиската војска објави на својот профил на Твитер дека пронашла траги од стапки на митското суштество на Хималаите - Јети. - На 9 април годинава,...

Прашање на време е операцијата против сириските Курди

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган најави дека е само прашање на време кога ќе започне операцијата на Армијата на Турција против силите на сириските...