Ознака: армија

Армијата на Мјанмар обезбеди контрола на клучните објекти

Армиските трупи на Мјанмар поддржани од оклопни возила се распоредени за да ги заштитат владините згради и другите важни објекти во Мјанмар, објавиja светските...

Одобрена постапката за набавка, армијата ќе добие американски оклопни возила

Владата на денешната 34 седница, ја разгледа и усвои Информацијата со предлог за продолжување на набавката на лесни оклопни возила за потребите на армијата,...

Трамп стави вето на воениот буџет

Американскиот претседател Доналд Трамп стави вето на предлог-законот за воениот буџет, кој треба да изнесува 740 милијарди долари. „За жал, овој предлог-закон за воен буџет...

Мртва трка на суперсилите за најмоќна армија во светот

Армиите низ светот ги очекува период во кој супермоќниците, односно САД, Русија и Кина ќе ги израмнат своите воени капацитети. Овие податоци неодамна ги...

Разгледана потребата од учество на Армијата за обезбедување на болниците

На денешниот состанок на Кризниот штаб На денешниот состанок на Кризниот штаб била разгледана потребата од учество на Армијата во обезбедување на здравствените објекти, за...

Армијата ќе ѝ помага на полицијата во обезбедувањето на болниците

Владата на денешната седница го прифати предлогот на Министерството за здравство за потребата од дополнителна асистенција на припадниците на АРМ во обезбедувањето на болниците. Од...

Заев: Потребна е јасна перспектива во НАТО и ЕУ

Нашата Армија и досега, посредно, учествуваше во мисијата „КФОР“ преку обезбедување на логистичка поддршка за НАТО преку координативниот центар за поддршка на земјата домаќин,...

Пендаровски до војниците: Нашиот рејтинг во Алијансата е висок, а заслугата...

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски во Касарна „Илинден“ – Скопје, присуствуваше и се обрати на церемонијата на испраќање на првиот...

Кучињата-роботи станаа дел од бојното поле на иднината

Излегувајќи од авионите на Военото воздухопловство на САД, како дел од вежбата на американската армија во комбинација со роботи, четириножни робокучиња се појавија на...

Воените тензии помеѓу Русија и САД се засилија во воздух и...

Засилените тензии помеѓу американската и руската војска се проширија низ светот за само неколку дена, со што ги затегнаа и односите помеѓу Вашингтон и...