Ознака: Арманд Дуплантис

Дуплантис сега е апсолутен рекордер

Швеѓанецот Арманд Дуплантис (20) го собори 26 години стариот светски најдобар резултат во скок со стап на отворено на Украинецот Сергеј Бубка (6,14 метри,...

Дуплантис – новиот Болт, предводник на атлетиката?

Швеѓанецот за една недела двапати го собори светскиот рекорд во скок со стап, кој од саботата е 6,18 метри, со што го засили статусот...

Дуплантис со нов светски рекорд во скок со стап

Европскиот шампион, Швеѓанецот Арманд Дуплантис (20) постави нов светски рекорд во дисциплината скок со стап, прескокнувајќи 6,17 метри во вториот обид на митингот во...