Ознака: арктик

За Русија е загрижувачка зголемената воена активност на НАТО на Арктикот

Русија е загрижена поради зголемената активност на силите на НАТО на Арктикот и гледа ризици од „ненамерни инциденти“ кои можат да се случат во регионот, изјави...

Русија им нуди бесплатни парцели на граѓаните во арктичкиот регион

Руските власти на своите граѓани им нудат бесплатно земјиште на Арктикот, охрабрувајќи ги да ги искористат климатските промени, пишува британски „Телеграф“. Климатските промени поттикнаа трансформација...

Вируси и бактерии стари милион години може да се ослободат со...

Русија со проект за биолошка безбедност Климатските промени можат да предизвикаат нова смртоносна пандемија затоа што топењето на мразот на Арктикот овозможува древните вируси и...

Првата пловечка нуклеарна централа ги напојува руските амбиции на Арктикот

Закотвена во малиот арктички град Певек, првата пловечка нуклеарна централа „Акедемик Ломоносов“ претставува знак за остварувањето на амбициите на Русија, пишува „Фајненшл Тајмс“. Пристаништето на...

Русија ја покажа воената база на Арктикот, лоцирана блиску до територија...

Русија неодамна ја прошири пистата во својата воздушна база „Нагурскоје“ на должина од 3.500 метри, што значи дека таму може да приземји поголем дел...

Изграден бункер во Арктичкиот круг отпорен на сите несреќи

Колачињата „Орео“ ќе ја преживеат апокалипсата, бидејќи изграден е бункер наполнет со колачиња и млеко во прав отпорен на сите природни и вештачки несреќи,...

Фантомска опасност на Арктикот

Русија не им се заканува на САД на далечниот север, туку климатските промени Автори: Роберт Дејвид Инглиш и Морган Грант Гарднер Форин аферс Преку една деценија, жестоките...

Се распадна и последниот глечер на канадскиот Арктик

Последниот недопрен глечер на канадскиот Арктик се распадна, бидејќи само два дена на крајот на јули изгуби повеќе од 40 проценти од неговата површина,...

Во норвешкиот дел на Арктикот измерена највисоката температура досега

Температурата на Свалбард (Шпицбершки Острови), норвешкиот архипелаг на Арктикот, во саботата го сруши апсолутниот рекорд, достигнувајќи 22 Целзиусови степени, објави норвешкиот метеоролошки институт. Со 21,7...

Бранувањето на водите на Арктикот подготвува нова Студена војна

Автор: Дејвид Б. Лартер Дифенс њуз Патролата на американската морнарица во Баренцовото Море е најновото присуство во силно милитаризираниот Арктик каде што зачестуваат прашањата што се...