Ознака: Аркадиј Бабченко

Куршум врз новинарството

Рускиот новинар Аркадиј Бабченко со помош на украинските разузнавачки служби успеа на холивудски начин да го лажира своето убиство и да го измами светот....

И смртта и оживувањето – дел од специјална војна

Според експертите, асиметричен конфликт е судир меѓу две сили т.е. противници што, очигледно, се судираат во војувањето на сите можни полиња вбројувајќи ги тука и...

Украина на удар поради „смртта“ на новинарот

Украинските безбедносни служби соопштија дека инсценираната смрт била искористена за да се спречи вистинската ликвидација на новинарот Аркадиј Бабченко, наводно организирана од Москва. Но,...

Аркадиј Бабченко: Целта ми беше да останам жив

Рускиот новинар Аркадиј Бабченко, чие инсценирано убиство предизвика многу критики, денеска објасни дека целта на „играта со убиството“ била да остане жив, бидејќи постоела...

Руски новинар и критичар на Путин убиен во Киев

Новинарот Аркадиј Бабченко изминатите години беше остар критичар на политиката на Кремљ за конфликтот во Украина, анексијата на Крим и на руските акции во...

ЕУ изрази олеснување откако се покажа дека Бабченко е жив

ЕУ изрази олеснување, откако се покажа дека рускиот новинар Аркадиј Бабченко, кој живее во егзил во Украина и за кој вчера беше објавено дека е...

Рускиот новинар Бабченко е жив, Украина го исценирала убиството

Рускиот новинар Аркадиј Бабченко за кој беше објавено дека вчера вечерта бил убиен во Киев, е жив. Познатиот критичар на Кремљ денеска се појави...