12.8 C
Skopje
19.9.2021 - 6:32

Ознака: Аргентина

Дебитантот Австралија во група со Аргентина

В година ќе се игра 47-то издание на Копа Америка, на кое 12-ти пат ќе има гостински селекции од други континенти Фудбалската репрезентација на Австралија...

Ирска со В. Британија сака да биде домаќин на СП 2030...

Заедничка понуда најавија Аргентина, Уругвај, Чиле и Парагвај што може да има сентиментална вредност, бидејќи Уругвај беше домаќин на првото СП во 1930 година Шансите...

Две деца загинаа во автобуска несреќа во Аргентина

Две деца загинаа, а десетина се повредени во автобуска несреќа во Агентина, јужно од Буенос Ариес. Загинатите деца се на возраст од 11 и...

Новиот аргентински претседател вети воведување на „нов ред“

На претседателските избори во Аргентина убедливо победи левоцентристичкиот кандидат, Алберто Фернандез. Шеесетгодишниот Фернандез победи со 48 проценти од гласовите, а неговиот конзервативен ривал и...

ММФ по Аргентина

Аргентинската влада натрупа огромен јавен долг речиси од ништо со изненадувачка брзина, а потоа колку што е можно побрзо реши да не го плаќа....

Аргентина мора да ја искористи кризата

Ако си заминете од Аргентина и се вратите по 20 дена, ќе видите дека сѐ е променето, но ако се вратите по 20 години,...

Шпанија и Аргентина ќе играат за втора светска круна

Гасол и Фернандез ќе играат за второ злато, Гасол и за израмнување со Одом во индивидуална „двојна круна“, а Скола по 17 години пак...

Аргентина во полуфиналето ќе игра со САД или со Франција

Репрезентацијата Аргентина е првиот полуфиналист на 18-то Светско првенство (СП) во кошарка, кое се игра во Кина, откако вчера во првото четврт-финале во возбудлив...

Шлаканица за Србите, Аргентина ги елиминира од СП

Аргентинците се првите полу-финалисти на Светското првенство во Кина. Аргентина во четврт-финалето ја надигра фаворизираната Србија 97:97 (25:23, 29:26, 14:18, 29:20). „Гаучосите“ одиграа шутерски брилијантен...

Сѐ започна во Аргентина во 1950 година

ИСТОРИЈАТ НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ВО КОШАРКА (1) Годинава во Кина (31 август - 15 септември) ќе се одржи 18-то Светско првенство (СП) во кошарка. Во...