Ознака: Аргентина

Електричен дефект ги остави Аргентина и Уругвај без струја

Голем дефект во електричната мрежа ги остави Аргентина и Уругвај без струја, соопшти главната електродистрибутивната мрежа на Аргентина. Според информациите, прекинот на електрична енергија...

Застрелани аргентински пратеник и негов советник пред Конгресот

Аргентинскиот пратеник Ектор Оливарес и неговиот советник, Мигел Јадон, денеска биле застрелан во близина на зградата на Националниот конгрес на Аргентина. Врз двајцата утрово бил...

Меси се враќа во репрезентацијата, пријавен е за дуелот со Венецуела

Најдобриот аргентинскиот фудбалер Лионел Меси ќе се врати во националниот тим девет месеци по разочарувачките настапи на Светското првенство во Русија. Напаѓачот на Барселона...

Шпанско-исландска селекторска доминација на СП

Пет репрезентации, Шпанија, Аргентина, Катар, Чиле и Македонија, ќе бидат предводени од шпански селектор, додека, пак, четири од Исланѓанец Шпански и исландски ракометни стратези ќе...

Скалони: Најголема болка е тоа што не го тренирав Меси

Времениот селектор на Аргентина, Лионел Скалони изјави дека неговата најголема болка во периодот на чело на тимот била дека не можел да ја тренира...

Пронајдена аргентинската подморница што исчезна пред една година

Аргентинската подморница „Сан Хуан“, која пред една година исчезна со 44 членови на екипажот, е пронајдена во длабочините на Атлантскиот Океан, соопшти Воената морнарица...

Контролата на оружјето главна тема на средбата Путин-Трамп во Аргентина

Контролата на оружјето ќе биде една од главните теми на агендата на планираната средба на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд...

Сенегал ќе биде домаќин на следните Летни младински олимписки игри

Сенегал ќе биде домаќин на следните, 4. Летни младински олимписки игри (ЛМОИ) во 2022 година, соопшти Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) на состанокот во Буенос...

Марадона му порача на Меси да не се враќа во аргентинската...

Легендарниот аргентински фудбалер Диего Марадона „му упати совет“ на Лионел Меси да не се враќа во репрезентацијата на Аргентина, бидејќи притисокот на јавноста врз...

„Фузија“ на Сашо Саздовски ќе биде поставена во Аргентина

Скулпторот го изработи делото во метал на Интернационалниот симпозиум на монументална јавна скулптура Скулптурата од метал под наслов „Фузија“ на македонскиот скулптор Сашо Саздовски ќе...