5.8 C
Skopje
29.11.2021 - 21:25

Ознака: аптека

Фатен млад скопјанец при обид да ограби аптека

Дваесет и петгодишен скопјанец со иницијали А.Х. бил приведен при извршување на тешка кражба во аптека. Според информациите од полицијата, настанот се случил синоќа по...

Лекот „Ивермектин“ стигна во Македонија

Лекот „Ивермектин“ од денеска ќе се продава во аптеките во Македонија, како што најави директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД), Љирим...

Заталкан куршум завршил во полиците на аптека на булевар „Партизански одреди“

Синоќа околу 15 часот по полноќ вработени во аптека на скопскиот булевар „Партизански Одреди“ пријавиле дека забележале оти низ излогот влегол куршум од огнено...

Што треба да содржи вашата домашна аптека во пролетниот период!

Иако лекарите и фармацевтите вообичаено не препорачуваат во домот да правите големи резерви од лекови, сепак домашната аптека мора да постои како прва помош...

Крадец со закана со нож ограбил аптека

Непознат сторител вчера во аптека на улицата „Васил Главинов“ во Скопје со закана со нож и физички напад над вработената извршил разбојништво и одзел...

Oграбени две скопски аптеки – крадецот со нож им се заканил...

Во текот на вчерашниот ден на идентичен начин биле ограбени две скопски аптеки. Првиот грабеж се случил во аптека во трговски центар на булеварот „Партизански одреди“,...

Оружен грабеж во аптека во Скопје

Разбојник вооружен со пиштол ограбил аптека во трговски центар во Скопје. Според информациите на МВР, вчера околу 17:45 часот во Скопје, во аптека во трговски...

Укинати квотите за лекови на рецепт

Од денеска граѓаните можат да подигнат лекови на рецепта во секоја аптека што работи со Фондот и во секој ден од месецот. Со укинувањето на...

Се укинуваат квотите за лекови и се воспоставува нов електронски систем

Од утре осигурениците ќе подигнуваат лекови на рецепт во секој ден во месецот, во секоја аптека која има договор со Фондот. Од оваа мерка...

Од октомври лековите на товар на Фондот ќе можат да се...

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги набават лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација...