Ознака: апсења

Повлекувањето на специјалците нема да ги спласне тензиите на Косово?

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, соопшти дека специјалните косовски сили НЈСО (поранешни РОСУ) започнале да се повлекуваат од северот на Косово, јавува „Б92“. Тој во...

Тачи ја оцени воената готовност на Србија како популистичка мерка на...

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека одлуката на претседателот на Србија Александар Вучиќ да го подигне нивото на готовност на војската на Србија е...

Белград знаел што се подготвува на Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека во акцијата на специјалните единици РОСУ и ФИТ се уапсени 23 лица од српска и босанска националност...

Српската војска во целосна борбена готовност по настаните на Косово

Специјалните единици на косовската полиција – РОСУ, од изутринава спроведуваат акција на северниот дел на Косово, а српскиот претседател нареди целосна борбена готовност на...

Седуммина уапсени за нападите во Шри Ланка

Седум лица се уапсени под сомнеж дека се одговорни за бомбашките напади на неколку локации во Шри Ланка, соопшти полицијата. Се претпоставува дека зад нападите...

Апсења и обвиненија за доктори кои нелегално препишувале опијати

Американските власти подигнаа обвинение против 53 здравствени работници, вклучувајќи и 31 лекар, поради нивната улога во нелегално препишување на опијати и  други опасни лекови,...

Приведени сопственикот на „Дурмо турс“ и возачот на автобусот

Шест лица меѓу кои и сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ и возачот на автобусот се приведени во врска со сообраќајната несреќа кај скопско Ласкарци...

Бразил: Издадени налози за апсење на одговорните за уривање на браната

Властите во Бразил денеска објавија налог за апсење пет лица поради одговорност за несреќата предизвикана со уривање на рударската брана, при што животот го...

Репортери без граници: Слободата на медиумите во сè поголема опасност

Оваа година 63 новинари го загубија животот додека ја извршувале својата работа, а слободата на медиумите е во сè поголема опасност, покажуваат извештаите на...

Најмалку 65 уапсени при протестите на „жолтите елеци“ во Париз

Француската полиција уапси најмалку 65 лица за време на денешните протести на „жолтите елеци“ во Париз, јави ДПА. Меѓу уапсените е и еден од лидерите...