0 C
Skopje
14.11.2018 - 6:19

Ознака: апсења

Ќе се апсат повеќе од 30 осомничени од турската крајбрежна стража

Јавното обвинителство на Анкара издаде наредба за апсење на 32 осомничени лица во рамки на истрагата за обидот за пуч во Турција во 2016...

Во Холандија спречен голем терористички напад

Холандската полиција спречила „голем терористички напад“ за време на „голем собир“ во државата. Седум луѓе се уапсени под сомненија дека планирале напад со автоматско...

Наредено апсење на 71 „ѓуленист“ во Турција

Турското Јавно обвинителство нареди апсење на 71 лице, од кои 61 офицери и војници, под сомнеж за поврзаност со мрежата на исламскиот проповедник Фетула...

Турските власти уапсија 60 лица за наводна поврзаност со Ѓулен

Турските власти уапсиле 51 војник и други девет лица осомничени за поврзаност со Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за организирање на неуспешниот обид...

Ширум Европа уапсени 15 луѓе поради онлајн измама

По шестгодишни подготовки и координација во меѓународна операција уапсени се 15 лица осомничени за онлајн измама, со која е нанесена штета до 18 милиони...

Три лица уапсени за тероризам во Косово и едно во Германија

Три лица се уапсени денеска во Приштина и Скендерај (Србица), а едно во Германија, под сомнение дека извршиле терористички дејствија, јавува дописникот на МИА...

Во голема полициска акција уапсени повеќе членови на српско-италијанска мафија

Организатори на групата биле Балканци, кои управувале со набавката на дрога од Холандија Во Белград се уапсени Јаков Контиќ и Милован Николиќ-Профа, луѓе што се...

Уапсени 13 лица под сомнение за местење тениски натпревари во Белгија

Белгиската полицијата уапсила 13 лица, под сомнеж дека местеле професионални тениски натпревари во Белгија. Властите се сомневаат дека белгиско-ерменски криминални банди се обидувале од 2014...

Нови апсења во Турција, приведени 54 лица осомничени за соработка со...

Турската полиција уапси повеќе од 50 лица под сомнение дека се поврзани со терористичката група Исламска држава(ИД) во серија акции во Истанбул, објавија денеска...

Нов бран апсења на „ѓуленисти“ во Турција

Турската полиција денеска уапси 65 лица во Измир, под сомнение дека се дел од мрежата што ја предводи клерикот Фетулах Ѓулен, кој е во...