17.8 C
Skopje
26.7.2021 - 7:10

Ознака: април

За одобрување на вакцината „спутник В“ во ЕУ ќе се знае...

За временската рамка за одобрување на руската вакцина „спутник В“ во Европската Унија ќе се знае кон крајот на април, изјавија учесниците на конференцијата...

Заев: Во април ќе пристигнат вакцини од Европската Унија

Европската Унија обезбедила над 600.000 вакцини за Западен Балкан, а дел од нив ќе пристигнат во Македонија во април. Ова го соопшти премиерот Зоран...

ЕУ очекува двојно повеќе вакцини од април

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, истакна дека Унијата очекува двојно да се зголеми снабдувањето со вакцини од април, што би значело...

Во април ќе се спроведе попис на населението

Нема да има ново одложување на пописот, ќе се спроведе во април 2021 година, истакна премиерот Зоран Заев. Тој потсети дека пописот претходно годинава беше...

Трамп: До април ќе има вакцина за секој Американец

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека очекува до април САД да имаат доволно вакцини против коронавирус за секој Американец. Говорејќи на прес-конференција во Белата...

Во април без работа останале речиси осум милиони луѓе во САД

Работодавците во Соединетите Американски Држави (САД) во април отпуштиле 7,7 милиони луѓе, што е знак за длабочината на рецесијата предизвикана од пандемијата. Министерството за труд...

Во Кичево повеќе снежни врнежи во април отколку во текот на...

Откако помина февруари, сите поверувавме дека зад нас е најтоплата зима што воопшто е забележана и дека ни претстои сончева пролет и изгор топло...

Продолжен рокот до 30 април за откуп на тутун

Владата на денешната седница донесе одлука за продолжување на законскиот рок за склучување договори за производство и откуп на тутун за реколтата 2020, што...

НАСА: Опасен астероид ќе ни се приближи кон крајот на април

Астероид што би можел да биде опасен за Земјата ќе ѝ се приближи на крајот на април, соопшти НАСА. Според пресметките на научниците, астероидот...

Култниот „Бој Харшер“ во април во Скопје!

Едно од најголемите имиња на електронската дарквејв-сцена, култниот „Бој Харшер“ доаѓа во Скопје. На 4 април, во Младинскиот културен центар, од 22 часот, ќе...