24.8 C
Skopje
4.8.2021 - 11:31

Ознака: апелација

Апелација ја потврди второстепената пресуда за Груевски

Потврдената осудителна пресуда во случајот за набавката на блиндираниот мерцедес познат како „Тенк“ од Апелациониот суд денеска е доставена до Кривичниот суд. – Второстепената пресуда...

Груевски: Одлуката на Апелација е политички притисок и политички прогон

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ја оцени како „политички притисок и политички прогон“ одлуката на Апелацискиот суд да му ја потврди...

Апелација ја потврди двегодишната затворска казна за Груевски

Апелациониот суд Скопје ја потврди двегодишната затворска казна за поранешниот премиер Никола Груевски, обвинет дека незаконски влијаел врз потчинетите да набават луксузен мерцедес. Казната на...

Бубевски: Се надевам Апелација одлуката за „Тенк“ ќе ја донесе брзо

Обвинителот од СЈО Гаврил Бубевски по завршувањето на јавната седница во Апелацискиот суд за жалбите по првостепената пресуда за Никола Груевски и Ѓоко Поповски за...

Заврши седницата на Апелација, Кривичен ќе ја соопшти одлуката за затворските...

Заврши јавната седницата на Апелацискиот суд на која се расправаше по жалбата на првостепената пресуда за Никола Груевски и Ѓоко Поповски за предметот „Тенк“. Како...

Одбиено барањето за изземање на Јанева

Поднесеното барање од адвокатите на Никола Груевски за изземање на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е одбиено како недозволено, имајќи ги предвид одредбите од...

Продолжува јавната седница на Апелација за затворската казна на Груевски

Апелацискиот суд денеска треба да ја продолжи јавната седница за жалбата на првостепената пресуда за Никола Груевски и Ѓоко Поповски за предметот „Тенк“. Груевски и...

Одбиени барањата за изземање на судечкиот совет и в.д. претседателката на...

Одбиени се барањата за изземање на судечкиот совет и в.д. претседателката на Апелација Лидија Димчевска, што ги поднесе одбраната на осудените во „Тенк“, Никола...

Одбиено барањето на адвокатите на Груевски за одложување на седницата на...

Судечкиот совет во Апелацискиот суд не го прифати барањето на адвокатите на обвинетите за одложување на седницата на која се одлучува по жалбата на...

Апелација преиначи девет условни во затворски казни за насилството на 27...

Апелацискиот суд Скопје ги преиначи условните казни за девет лица за учество во толпа за време на насилство во Собранието на 27 април минатата...