Ознака: Апелационен суд

Укинат куќниот притвор на Рашковски и Вељаноски по прифатените гаранции

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, од вчера се брани од слобода, а заедно со него и Драги Рашковски, поранешниот генерален секретар на Владата....

Мијалков останува во притвор

Апелациониот суд ја отфрли жалбата на Сашо Мијалков, потврдувајќи ја одлуката на Кривичниот суд во Скопје, со што поранешниот директор на Управата за безбедност...

Апелација во јули ќе одлучува за жалбите на Талески и на...

Апелациониот суд во Скопје ја закажа јавната седница за случајот „Транспортер“ за почетокот на јули, според извори на „Нова Македонија“. Седницата на Апеплација за жалбите...

Одбраната на Јанева се жали на суштествени повреди на постапката за...

Одбраната на Катица Јанева тврди дека Обвинителството не го докажало делото кое се става на товар на осудената во случајот „Рекет“, додавајќи дека пресудата...

Одбраната на Јовановски бара укинување на пресудата за „Рекет“

Одбраната на Бојан Јовановски бара првостепената пресуда за случајот „Рекет“ да биде укината или случајот да биде вратен на повторно судење, поради, како што...

Катица Јанева не е присутна во Апелациониот суд

Поранешната специјалната обвинителка Катица Јанева денеска не е присутна во Апелациониот суд кој одлучува по нејзината жалба, како и по онаа на Бојан Јовановски...

Апелација одлучува за казните на Бојан Јовановски и на Катица Јанева

Предвидено е Апелациониот суд денеска да одлучува за казните на осудените во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски - Боки 13 и Катица Јанева. Јовановски доби деветгодинишна...

Апелациониот суд им ги намали казните на осудените за „27 април“

Апелациониот суд донесе пресуда по жалбите на осудените за настаните од 27 април, односно упадот во Собранието. Првостепената пресуда во делот каде е ослободен од...

Вишото јавно обвинителство ги одби жалбите на одбраната на обвинетите за...

Денеска на одржаната јавна расправа во Апелациониот суд по поднесените жалби за пресудите за случувањата на 27 април во Собранието, Вишото јавно обвинителство Скопје,...

Апелација ги одложи расправите закажани за во април

Јавните седници и расправи пред Апелациониот суд Скопје, закажани во периодот од 30 март до 30 април, се одлагаат. Дополнително странките и јавноста ќе бидат...