14 C
Skopje
25.9.2018 - 1:40

Ознака: Анѓушев

Анѓушев: Можно е придонесите на текстилните и кожарските работници да бидат...

Владата размислува за мерката за замрзнување на придонесите на работниците во текстилната и кожарската индустрија. Ова денеска го најави вицепремиерот за економски прашања Кочо...

Спорните компании се изземени од потпишувањето на договори со ФИТР

Четирите компании кои се изјаснија дека во сопственичката структура имаат носител на јавна функција или член на потесното семејство, се изземени од сегашниот процес...

Анѓушев: Раст на странските инвестиции во првата половина на годинава

Странските директни инвестиции во првите шест месеци од годинава достигнаа 327 милиони евра или 218 отсто повеќе од просекот во последните три години. Ова...

Анѓушев очекува да се постигне проектираниот економски раст

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев смета дека е возможно да се постигне проектираниот економски раст од 3,2 проценти. Во интервју за радио Слободна Европа...

„Брако“: Тендерот е добиен заради добрата цена и квалитет на понудата

„ Брако“ го доби тендерот како резултат на добрата цена и фактот дека е единствен производител на поцинкувана жица во земјата, стои во реакцијата на...

Анѓушев: Секоја промена на трасата на гасоводот низ Водно ќе значи...

Магистралниот гасовод низ Водно има регуларна градежна дозвола и за негова изградба државата има земено кредит и потпишано договори со изведувачи. Станува збор за...

Анѓушев: Економијата се мери со бројки, а не со политизирање (видео)

Растот на индустриското производство од 12,1 отсто во јуни годинава во однос на истиот период лани  и растот на просечната плата забележан во мај...

Анѓушев: Пари добија фирми со нови производи, а не блиски до...

Средства од Фондот за иновативност добија компании што имаат нови производи, а не компании блиски до власта, рече денеска вицепремиерот Кочо Анѓушев. Одговорајќи на пратеничко...

Анѓушев: Во „Осломеј“ најверојатно ќе се гради котел на висококалоричен јаглен

Во Термоелектраната „Осломеј“ најверојатно ќе се гради котел на висококалоричен јаглен што ќе се увезува, рече вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, одговарајќи...

Анѓушев: Референдумот мора да успее

Граѓани да го поддржат референдумот. Тој мора да успее зошто Македонија нема друга опција за просперитет и светла иднина. Ваква порака упати вицепремиерот задолжен за...