8.8 C
Skopje
17.10.2021 - 7:41

Ознака: антонио гутереш

Гутереш ги повика преостанатите земји потписнички да се придржуваат до договорот...

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш изјави дека е многу загрижен поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп, Вашингтон да се повлече од...

Гутереш: Сирија мора да одговори на прашањата за хемиско оружје

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш истакна дека Сирија не одговорила на прашањата на Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОПЦВ) за нејзината програма...

Гутереш загрижен поради влошувањето на односите меѓу Белград и Приштина

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш во тримесечниот извештај за Косово наведува дека е „загрижен“ поради знаците на влошување на односите меѓу Белград и...

Гутереш: Сириската влада е должна да овозможи непречена работа на ОПЦВ

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска ја повика сириската Влада да им овозможи на меѓународните инспектори за хемиско оружје работа без ограничувања. - Сириската...

Гутереш побара три милијарди долари за Јемен

Јемен има потреба од три милијарди долари хуманитарна помош, за да им се помогне на милионите засегнати од воениот конфликт, кои страдаат од глад,...