-1.2 C
Skopje
27.10.2021 - 8:55

Ознака: антонио гутереш

Гутереш: Светот го зафати ветер на лудило

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека „ветер го зафати светот“, посочувајќи на ескалацијата на конфликтите од Либија и Јемен, до Сирија...

Грета: Лидерите во Давос ги занемарија сите барања на климатските активисти

Климатските барања се целосно игнорирани, гласи констатацијата на шведската тинејџерка Грета Тунберг, изнесена денека на Светскиот економски форум во Давос, на кој таа беше...

Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени. Тој додаде дека се...

Гутереш апелира да се избегне војна во Персискиот Залив

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, повика на дополнителни напори за да се спречи војна во Персискиот Залив. - Од своја страна генералниот секретар...

Заврши маратонскиот климатски самит, Гутереш е разочаран

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш изјави денеска дека е разочаран од исходот на Конференцијата за климатски промени на ООН (ЦОП25) каде делегатите...

Гутереш: Со децении сме во војна против планетата

Човештвото треба да ја прекине својата војна со природата, порача генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во пресрет на почетокот на конференцијата на ОН...

Гутереш: ОН би можеле да останат без пари до крајот на...

Обединетите нации (ОН) се во дефицит од 230 милиони американски долари и би можеле да останат без пари до крајот на октомври, предупредил водачот...

Гутереш: ЕУ да покаже ентузијазам за проширување

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, во разговор со црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, изрази очекување дека Брисел ќе покаже поголем ентузијазам за проширувањето...

Гутереш: Македонија е синоним за победничките можности на дипломатијата и дијалогот

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во придружба на министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска се сретна со Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио...

Гутереш: Не е време за разговор, време е за дејствување

Во ОН во Њујорк почна целодневниот самит за климатски промени за да се спречи глобалното затоплување да достигне уште поопасно ниво. „Земјата извикува: Престанете“ –...