13.8 C
Skopje
17.10.2021 - 12:33

Ознака: антонио гутереш

Пандемијата не беше доволна за прекин на непријателствата

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш предупреди дека конфликтите во светот мора итно да се запрат, затоа што пандемијата на коронавирусот не само што...

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш предупреди дека светот се соочува со „генерациска катастрофа“ поради затворањето на училиштата во екот на пандемијата со...

Гутереш побара да им се простат долговите на земјите во развој

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска упати апел на земјите во развој да се понуди простување на долговите поради пандемијата од коронавирус, а...

Гутереш: Многу земји ги игнорираа советите на СЗО, сега плаќаме висока...

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ги критикуваше земјите кои ги игнорирале препораките на СЗО во екот на пандемијата на коронавирус. Тој оцени дека светот...

Гутереш: Само вакцината може да го врати светот во нормална состојба

Вакцината против болеста ковид-19 може да биде единствената работа што може да ја врати нормалната состојба, рече генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш. За време...

Порастот на семејното насилство е глобален проблем

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, предупреди за „застрашувачкиот глобален пораст“ на семејното насилство поради кризата со коронавирусот и ги повика владите да направат...

Франција и Германија повикаа на прекин на огнот во Донбас во...

Страните на конфликтот во источна Украина треба да го положат оружјето и да го следат повикот за прекин на огнот од генералниот секретар на...

Гутереш: Запрете ги војните, се бориме против вирусот

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, повика на глобален прекин на огнот за да може светот да се фокусира на борбата против пандемијата...

Гутереш: Не смееме да дозволиме стравот да стане вирусен

- Додека се бориме со вирусот, ние не смееме да дозволиме стравот да стане вирусен - изјави генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш, кој ги...

Гутереш: Ситуацијата со коронавирусот е многу сериозна

Епидемијата која изби во Кина, не е надвор од контрола, но ситуацијата е многу опасна, вели генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Тој во посета...