2.8 C
Skopje
28.1.2022 - 15:08

Ознака: антонио гутереш

Осум земји го изгубија правото на глас во Обединетите нации

Осум земји, вклучувајќи ги Иран, Судан и Венецуела, го загубија правото на глас во ОН поради преголемиот долг кон организацијата, изјави генералниот секретар Антонио...

Гутереш: Сите да придонесеме за закрепнување во 2022 година

Во својата новогодишна порака, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, повика 2022 година да биде година на закрепнување за луѓето, планетата и просперитетот. „Да направиме...

Гутереш: Ковид-19 нема да биде последна пандемија, мора да се подготвиме...

Денешната ситуација во врска со пандемијата од ковид-19 нема да биде последна за човечкиот род, а глобалното општество мора да се подготви за нови...

Гутереш: Со вирус што не познава граници, ограничувањата за патување се...

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно, казнено и неефикасно, нарекувајќи...

Гутереш и Пендаровски разговараа за Преспанскиот договор и бугарското вето

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк оствари средба со Генералниот секретар на Обединетите нации,...

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите држави и побара од земјите да го...

Гутереш: Нова Студена војна доколку САД и Кина не ги подобрат...

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди на можноста од нова Студена војна доколку Соединетите Американски Држави и Кина, според него, не го поправат...

Гутереш: Ситуацијата во Газа е пекол за децата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, ситуацијата во Газа ја опиша како пекол за најмладите. Тој во своето обраќање во Обединетите нации побара...

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. - Генералниот секретар е згрозен од зголемениот број...

Гутереш: Вакциналниот национализам е голема грешка

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека вакциналниот национализам е голема грешка и дека производството на вакцини за коронавирус треба да се зголеми...