Ознака: Антички театар

Со Жељко Бебек одекнаа безвремените хитови во Охрид

Популарниот пејач Жељко бебек синоќа одржа одличен концерт во Античкиот театар во Охрид. Публиката имаше можност да ужива во старите хитови на „Бијело дугме“,...

Рундек со интимистички и лирски концерт во Охрид

  Интимно, блиско, како да дошол вам лично да ви пее. Така изгледаше синоќешниот концерт на исклучителниот загрепски музичар Дарко Рундек, кој настапи на Античкиот...

Екот од Античкиот театар го отвори небото над Македонија

Годинешното „Охридско лето“ кулминира со претставата „Одисеј“ на Горан Стефановски Со маестралната изведба на театарската претстава „Одисеј“ на Горан Стефановски, во режија на Александар Поповски,...

„Охридско лето“ стожер на македонската култура

Сцената на Античкиот театар, на која вечерва ќе блесне уште една музичка ѕвезда - светската виолинистка Ванеса Меј, во досегашната импозантна 59- годишна историја ги видела...

Тамара на 27 јули во Античкиот театар во Охрид

Првиот голем концерт по евровизискиот успех во Тел Авив, Израел, каде што со песната „Proud“ го освои седмото место, најдобар пласман на нашата земја...

Со „Илијада“ вечерва се затвора 58-то „Охридско лето“

За следната година ќе инсистирам на домашна продукција на претстави. Би сакал секој театар во Македонија да подготви претстава што ќе биде наменски презентирана...

Концерт на Филхармонијата на 2 август во Антички театар во Охрид

Македонската филхармонија под диригентската палка на Џијан Емин и американскиот музичар и диџеј Хуан Аткинс на 2 август во 22 часот во Античкиот театар во Охрид...

Восхит од врвното музицирање на романските оперски пејачи

Во амбиент на еуфорично расположение и креативна понесеност, по церемонијалниот дел од поздравните говори на отворањето на фестивалот „Охридско лето“, спектакуларно се одгласија оперските...

Подновениот Антички подготвен за отворањето на „Охридско лето“

Како солисти ќе се претстават извонредната певица, сопранот Елена Мошуц и тенорот Калин Братеску од Романија, со изведба на арии од опери на Пучини,...