15.8 C
Skopje
28.10.2021 - 17:01

Ознака: античка драма

„Отело“ го затвора фестивалот на античка драма „Стоби“

Во тек е 18-от Интернационален фестивал на античка драма. Традиционално, во летните периоди на древната сцена во Стоби се изведуваат театарски текстови од најпознатите...

Фестивал на античка драма „Стоби“ од 3 до 17 август

Во археолошкиот локалитет „Стоби“ од 3 до 17 август, по две години пауза, ќе се одржи 18. по ред Интернационален фестивал на античка драма...

„Орестија 1/4“ го истражува местото на хорот во античката драма

Премиерна изведба и прва реприза на претставата „Орестија 1/4“ ќе се одржат вечерва и утревечер во МКЦ. Претставата е дел од „Хорус проџект“, поддржан...

Гран при на „Стоби“ за „Ардалион“ од Ерменија

На древната сцена во античкиот амфитеатар со доделување на наградите заврши 17-от интернационалниот фестивал на античка драма „Стоби“. Со гран при за најдобра драма...