16.8 C
Skopje
25.9.2021 - 21:15

Ознака: антитела

Дали вакцината делува, имам ли доволно антитела по имунизацијата?

Прашање кое се актуелизира со вакцинацијата Сега кога десетици милиони Американци се вакцинирани против ковид-19, многумина се прашуваат - дали имам доволно антинела кои ќе...

Откриен нов вид коронавирус во Тексас, отпорен е на антитела

Научниците од Универзитетот „А & М“ во Тексас тврдат дека откриле нов вид на коронавирус, а првото истражување сугерира дека тој е позаразен од...

Антитела ќе се испитуваат на товар на Фондот само под одредени...

Министерот за здравство, Венко Филипче изјави дека нема да може секој да испитува антитела на товар на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО), туку ќе...

Путин: Кога ќе се развијат антителата ќе имам повеќе патувања и...

Рускиот претседател, Владимир Путин, првпат се обрати до јавноста по приемот на вакцината против коронавирус. Путин рече дека, кога ќе му се формираат антитела, тој...

Децата до десет години кои го прележале коронавирусот имаат повеќе антитела...

Децата под десетгодишна возраст имаат поголемо ниво на антитела од адолесцентите и возрасните откако биле заразени со коронавирус, покажува студија чии резултати беа објавени...

Во Скопје се утврдува процентот на лица кои стекнале антитела од...

Стручни медицински лица почнаа со утврдување на процентот на луѓе кои имаат стекнато антитела од коронавирусот. Проектот „Колку сме имуни на ковид-19“ започна од скопската...

Која вакцина произведува најмногу антитела?

Дали некои вакцини се поефикасни од другите? Што покажаа досегашните студии? Марија Гњатовиќ, соработник за истражување во белградскиот Институт за примена на нуклеарна енергија...

Германија прва во ЕУ ќе почне да користи третман со антитела

Германија ќе стане првата земја-членка на ЕУ што ќе започне да користи експериментален третман со антитела, кој му помогна на поранешниот американски претседател Доналд...

Британски тест за антитела e прецизен 98,6 отсто и дава резултати...

Британските министри планираат да поделат милиони тестови за антитела на коронавирус откако верзијата на тестот, чиј развој беше поддржан од британската влада, ги помина...

Ламите во борба против разни вируси

Антителата од ламите може да лекуваат разни болести, а во последно време се испитува и нивниот потенцијал во борбата против ХИВ и други вируси,...