0.3 C
Skopje
20.1.2020 - 20:04

Ознака: Антикорупциска комисија

Корупцијата и натаму сериозен проблем во Македонија

На Меѓународниот ден на борбата против корупција, 9 Декември, Хелсиншкиот комитет констатира дека корупцијата и одлучувањето при постоењето на судир на интереси претставуваат феномени кои...

Ректорот на УКИМ ги отфрли тврдењата на антикорупциската комисија

Ректорот на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, проф. д-р Никола Јанкуловски, преку соопштение до јавноста реагираше на тврдењата на Државната комисија за...

Антикорупциска бара кривично да се гони Владимир Панчевски

Антикорупциската комисија ќе поднесе иницијатива за кривично гонење на одговорни и службени лица во Основниот суд Скопје 1, меѓу кои и за поранешниот претседател...

Антикорупциска отвори постапка за судиите Панчевски, Вангеловски, Зафировска, Костова и Лаличиќ

Државната комисија за спречување на корупција по сопствена иницијатива на денешната седница одлучи да отвори предмет за злоупотреби и коруптивни дејства на судиите Владимир...

Ивановска: Ќе следиме дали администрацијата тера кампања во работно време

Претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска, во неделното интервју на Радио Слободна Европа истакна дека знаејќи дека се злоупотребуваат вработените во јавната администрација, тие...

Ивановска: Ќе работиме одговорно, транспарентно, професионално и законито

Новоизбраната претседателка на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска истакна дека ќе работат одговорно, транспарентно, професионално и законито. Во изјава за медиумите рече дека новиот состав на...

Утврден составот на новата Актикорупциска комисија

Комисијата за прашања на изборите и именувањата на денешната седница едногласно ја утврди предлог листата за именување на претседател и членови на Државната комисија...

Денеска селекција, а утре избор на нови членови на Антикорупциската комисија

Во Собранието на Република Македонија денеска треба да се состане Комисијата за селекција, која треба да го изврши да го изврши рангирањето на кандидатите...

Јавно се селектираат кадрите за антикорупциската комисија

Јавно и со директен пренос на Собранискиот канал на МТВ, собраниската комисија за прашања на изборите и именувањата, во текот на вчерашниот ден ги...

Почна интервјуирањето на 57 кандидати за новиот состав на антикорупциската комисија

Почна спроведувањето интервјуа на пријавените кандидати по огласот за именување претседател и членови на Државната комисија за спречување на корупцијата. Интервјуто го спроведува Комисијата...