0.8 C
Skopje
21.1.2022 - 13:01

Ознака: Анталија

Антички артефакти во подводниот музеј во Анталија

При крај се работите на подводниот уметнички парк „Ликија-Кас“ во Анталија, каде што ќе бидат изложени копии од историски артефакти од цивилизацијата Ликија, кои...

Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина на Анталија, на југот...

Турските служби се борат со пожарите кои беснеат во Анталија

Неколку шумски пожари избувнаа во Анталија, популарна туристичка дестинација во Турција, додека ветровите го насочуваат огнот во правец на населените места, изјави локален официјален...

Османи ја одложи посетата на Анкара поради пожарите во Анталија

Поради силните пожари кои денеска се проширија во регионот на Анталија, во Турција, министерот за надворешни работи, Бујар Османи ја одложи утрешната официјална посета...

Средба на Пендаровски со Ердоган – Односите меѓу двете земји се...

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Анталија оствари средба со Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, во рамки на неговата работна посета на Турција,...

Силен земјотрес ја погоди Анталија

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди турската крајбрежна провинција Анталија. Епицентарот бил на длабочина од 93,3 километри. Турските медиуми јавуваат дека...

Османи во Анталија на средба со Чавушоглу

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, по покана на претседавачот со Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), министерот за надворешни работи на Турција,...

Антанија подалеку од Анталија!

До Антанија се стигнува од Битола, преку Новаци, па потоа кон Мариово, за конечно да се запре во селото Зович, последното место од кое...

Ѓорческа ја победи првата носителка во Анталија

Лина Ѓорческа оствари победа над првата носителка Чагла Бујукакџај со 6-0 и 6-2 и се пласира во втората рунда на тенискиот турнир во Анталија...

Ѓорческа започна со победа во Анталија

Добар старт на најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа на турнирот во Анталија, Турција (земјена подлога и со награден фонд од 25.000 долари). Таа и...