2.8 C
Skopje
28.10.2021 - 3:20

Ознака: ансамбл

Концерт на ансамблот „Хоризонте“ од Германија на ДММ

Со онлајн концерт на ансамблот за современа музика „Хоризонте“ од Германија се заокружува годинашната програма на „Денови на македонска музика“. Концертот ќе може да...

Ансамбл што ја раскажува приказната за радоста и болката на Македонецот

„Танец“ има поставено високи стандарди за негување и обработка на македонската песна, игра и свирка, уште во 1949 година и нив ревносно ги почитува...

Новогодишен концерт со ансамблот „Јаношка“ од Австрија

Ансамблот „Јаношка“ од Австрија ќе настапи со оркестарот на Македонската филхармонија, в петок, во 20 часот, на новогодишниот гала-концерт „Слушни!Доаѓа Новата...“. Со оркестарот ќе...

Ансамблот Билјана традиционално настапи на Сараиште

Ансамблот Билјана синоќа го одржа шестиот традиционален концерт на Сараиште, во Охдид. Годинава концертот беше во чест на прарано починатиот Андреј Лавроски. Како гости на концертот...

Мартин Вучиќ е назначен за нов директор на „Танец“

Назначени се директори на 22 национални установи во Република Македонија, информираат од Министерството за култура. За директор на НУ Ансамбл за народни игри и песни...

Ансамблот на „Игњац Фукс“ на „Охридско лето“

Вистинско уметничко доживување со класична и неокласична музика приреди ансамблот на „Игњац Фукс“ во црквата „Света Софија“ настапувајќи во рамките на фестивалот „Охридско лето“....

Ансамблот „Китка“ од Истибање најуспешен на фестивалот „Пеце Атанасовски“

Фолклорниот ансамбл „Китка“ од Истибање е добитник на Гран при нагрдата за најдобар целосен настап на годинашниов 44.фестивал на народни инструменти и песни „Пеце...