Ознака: анкета

Анкета на ИРИ: Влез во ЕУ и НАТО под „Република Северна...

Мнозинството македонски граѓани сакаат да се реши спорот за името со Грција и Македонија да стане членка на Европската Унија и на НАТО, покажува...

Анкета: Околу 60 проценти од Американците не ја одобруваат работата на...

Претседателот на САД, Доналд Трамп продолжува да добива лоши оценки од мнозинството Американци кога станува збор за неговиот целокупен ангажман, иако доби релативно добра...

Речиси 4,6 милиони одговориле на анкетата за потребата од летно и...

Речиси 4,6 милиони граѓани и организации придонеле со свои одговори во јавната консултација на Европската комисија за сметањето на летното време. Врз основа на резултатите...

Кога ќе се укине сезонското поместување на стрелките?

Токму летниов период Европската Унија спроведе масовна анкета за или против поместување на стрелките на часовниците. ЕУ, со прецизно формулирано еднозначно прашање, ги запраша...

Резултатот од анкетата за референдумот предизвикува доза на оптимизам

Разликата од 6,4 проценти во корист на анкетираните граѓани во Македонија кои би дале поддршка на референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ...

Анкета: Половина од Британците се за референдум со три опции

Половина од гласачите во Велика Британија се за одржување референдум на кој ќе се избира меѓу договорот што Владата сака да го издејствува од...

Анкета: Нова демократија со предност пред Сириза

Главната опозициска партија во Грција има осум проценти предност пред владејачката левичарска партија, покажа најново истражување на јавното мислење објавено во „Весникот на уредниците“. Истражувањето,...

Германците го сметаат Трамп за поголема закана за мирот од Путин

Речиси две третини од Германците сметаат дека американскиот претседател Доналд Трамп е поголема закана за светскиот мир отколку рускиот претседател Владимир Путин, покажа истражувањето...

Луѓето сметаат дека светот денес е поопасен од пред две години

Повеќето луѓе сметаат дека светот денес е поопасен од што беше пред две години, додека расте загриженоста поради политички мотивираното насилство и оружје за...

Речиси половина Американци сметаат дека ќе им се влошат односите со...

Речиси половина државјани на САД анкетирани во испитувањето на јавното мислење, кое заедно го објавија АП и Центарот за истражување на националното мислење, се...