7.8 C
Skopje
16.10.2021 - 2:10

Ознака: анкета

Се намалува бројот на поддржувачи за независоност на Каталонија

Независноста на Каталонија ја поддржуваат 41,9 отсто жители на шпанската покраина, додека 48,8 проценти се против, според анкета на каталонскиот Центар за истражување на...

Анкета: Источноевропејците сметаат дека никогаш немале слободни избори

Триесет години по падот на Берлинскиот ѕид, повеќето од жителите во Источна Европа се загрижени за иднината на демократијата, скептични се во однос на...

Колкава штета ќе му нанесе зацрнетото лице на Трудо?

Три фотографии на канадскиот премиер Џастин Трудо на кои неговото лице е обоено со црна или кафена боја, широко прифатени како облик на расизам,...

Што читаат граѓаните на Македонија?

АНКЕТА Институтот за наука, алтернатива, култура и уметност од Скопје, во рамките на својата годишна програма, реализира истражувачки анкети од сферата на образованието, едукацијата, културата...

Недовербата во вакцините не ја спречува имунизацијата

Милиони деца ширум светот годишно умираа поради инфекции како што се малите сипаници. Денес, благодарение на програмите за имунизација, повеќе не се бележат такви...

Тинејџерка се самоубила по анкета на Инстаграм

Шеснаесетгодишно девојче од Малезија се самоубило откако поставило анкета на Инстаграм со која побарала од нејзините следбеници да одговорат дали таа треба да умре...

Анкета: Мнозинството Британци сега би останале во ЕУ

Доколку сега се одржи референдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од...

Повеќето Британци сакаат да останат во ЕУ

Повеќе Британци сакаат да останат во Европската унија, отколку да ја напуштат, покажа анкета што ја спроведе агенцијата за истражување на јавното мислење „ЈуГов“. Анкетата...

Анкета: Заев со најголеми шанси на претседателските избори

Најголемиот дел од анкетираните граѓани го гледаат премиерот Зоран Заев на претседателската функција, покажува најновото истражување на јавното мислење, спроведено од МЦМС и Телма....

Анкета: Мнозинството македонски граѓани се чувствуваат безбедни

Седумдесет и пет отсто од граѓаните на Македонија се чувствуваат многу или главно безбедни, покажа анкетата на ОБСЕ што денеска беше презентирана во Скопје...