11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 1:01

Ознака: анкара

Уапсен напаѓачот на Амбасадата на САД во Анкара

Турските безбедносни сили денеска приведоа маж под сомнение дека пукал врз Амбасадата на САД во Анкара. Засега не се познати детали за приведеното лице. Шест...

Истрели врз американската Амбасада во Анкара, нема повредени

Врз американската Амбасада во Анкара утрово околу пет часот по локално време, било пукано од возило во движење.  Погоден е објектот за обезбедување, но никој...

Анкара и Вашингтон постигнаа прелиминарен договор околу санкциите

Вашингтон и Анкара постигнаа прелиминарен договор за санкциите против турскиот министер за правда Абдулхамит Ѓул и за внатрешни работи Сулејман Сојлу, пишува турскиот весник...

Анкара воведува реципрочни санкции за американски министри

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека неговата земја ќе воведе санкции против двајца американски министри како одговор на санкциите наметнати од Вашингтон против...

Договор за намалување на тензиите во Егејско Море

Атина и Анкара се договорија да вложат напори за намалување на тензијата во пограничните региони на Егејско Море, изјави премиерот на Грција, Алексис Ципрас,...

Анкара бара екстрадиција на турските војници, за грчките да добијат фер...

Анкара бара осуммината турски војници, кои по неуспешниот обид за пуч во јули 2016 година пребегнаа во Грција и добија азил, да бидат екстрадирани...

Убиена позната турска пејачка во Бодрум

Во престрелка во турскиот град Бодрум, се убиен две лица, меѓу кои и познатата пејачка Хаџер Тулу. Инцидентот се случил кога четворица мажи отвориле оган...

Експлозија на градилиште во Анкара, еден загинат

Еден работник загина, а тројца се повредени во неконтролирана експлозија на динамит при изведување градежни работи во Анкара, јави Си-Ен-Ен Турк.. Според истиот извор, инцидентот...