15 C
Skopje
18.2.2019 - 16:22

Ознака: анкара

Чавушоглу: Никој не може да ја спречи турската операција во Сирија

Никој не ќе може да ја спречи Турција во спроведувањето на воената операција во северна Сирија, изјави денеска во Триполи турскиот министер за надворешни...

Предупредување од Атина до Анкара, црвената линија е поставена

Началникот на Генералштабот на грчката Армија, Евангелос Апостолакис ја предупреди Турција дека Грција е решена да одговори во случај на „ескалација на турските провокации“. Апсотолакис,...

ФБИ почна истрага за терористичката организација „ФЕТО“

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавошоглу изјави денеска дека ФБИ почна сериозна истрага во врска со т.н. Фетулахистичката терористичка организација „ФЕТО“. Чавушоглу прецизираше дека...

ФОТОВЕСТ

Најмалку девет лица загинаа, а 47 се повредени во железничката несреќа што се случи вчера во Анкара. Турските власти стравуваат дека конечниот биланс од...

Анкара: Наскоро ќе откриеме што се случило со телото на Кашоги

Турските истражни органи наскоро веројатно ќе утврдат што се случило се „телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги“, изјави денеска неименуван висок официјален турски...

Турција ќе ги интензивира ЕУ реформите, очекува визна либерализација

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу денеска изјави дека во претстојниот период приоритет за Турција ќе биде исполнување на реформите потребни за прием...

Рафални истрели врз американската амбасада во Анкара

Инцидентот се случува во период на значајно влошување на односите помеѓу сојузниците од НАТО, Вашингтон и Анкара, поради притворањето на американскиот свештеник Ендру Бренсон...

Уапсен напаѓачот на Амбасадата на САД во Анкара

Турските безбедносни сили денеска приведоа маж под сомнение дека пукал врз Амбасадата на САД во Анкара. Засега не се познати детали за приведеното лице. Шест...

Истрели врз американската Амбасада во Анкара, нема повредени

Врз американската Амбасада во Анкара утрово околу пет часот по локално време, било пукано од возило во движење.  Погоден е објектот за обезбедување, но никој...

Анкара и Вашингтон постигнаа прелиминарен договор околу санкциите

Вашингтон и Анкара постигнаа прелиминарен договор за санкциите против турскиот министер за правда Абдулхамит Ѓул и за внатрешни работи Сулејман Сојлу, пишува турскиот весник...