Ознака: Анита Ангеловска – Бежоска

Ангеловска-Бежоска на средба на Клубот на гувернерите

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска Бежоска учествуваше на 43 средба на Клубот на гувернерите на централните банки од Централна Азија, Црноморскиот Регион и...

Ангеловска-Бежоска: Народната банка ќе даде максимален придонес за справување со предизвиците

Најновите расположливи податоци покажуваат дека макроекономската состојба е стабилна, порача гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, на прес-конференцијата којашто денес се одржа во Владата,...

Се очекува економијата годинава да порасне за 3,5 отсто

Најавените предвремени парламентарни избори, според гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска, би можеле да влијаат на забавување на економската активност генерално, но ефектите би биле на пократок...

Гувернерката Ангеловска-Бежоска: Најмногу би можел да нѐ погоди пад на германската...

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, во интервју за „Гласот на Америка“ истакна дека македонската економија не е директно изложена на ризиците од глобалните...

Гувернерката и министерката за финансии ја предводат македонската делегација во Вашингтон

Делегација предводена од гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и министерката за финансии, Нина Ангеловска, учествува на Годишните средби на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ)...

Ангеловска-Бежоска на годишната конференција и на годишното генерално собрание на БИС

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, учествуваше на Годишната конференција и на Годишното генерално собрание на Банката за меѓународни порамнувања (БИС), коишто минатата недела...

Во Скопје ќе се дискутира за нееднаквоста меѓу граѓаните

Постепена стагнација, односно намалување на степенот на нееднаквоста меѓу граѓаните во Македонија, покажуваат најновите анализи, соопшти гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска на вчерашната...

Гувернерката Бежоска се сретна со вицешампионите на Европскиот квиз на парите

Засилувањето на активностите во сферата на финансиската едукација во земјава веќе дава видливи резултати, особено кај помладата популација којашто покажува зголемен интерес за стекнување...

Ангеловска-Бежоска – Османи: Народната банка е посветена на евроинтегративните процеси

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, оствари работна средба со вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи. Средбата следеше по годинешниот Економски и финансиски...

Се подготвува национална стратегија за финансиска едукација

Народната банка почна активности за подготовка на првата национална стратегија за финансиска едукација на населението, во рамките на проектот на Организацијата за економска соработка...