Ознака: Андреј Пленковиќ

Пленковиќ ја одби оставката на министерката што прегази девојче

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ ја одби оставката што вчера, под притисок на јавноста, ја поднесе министерка за регионален развој Габријела Жалац, поради сообраќајната несреќа...

Тивка војна за лидер на хрватската десница

Радикалната десница нема да се откаже од намерата за нов лидер, но засега изгледа дека состојбата во ХДЗ е во пат-позиција Во Хрватска моментално единствена...

Случајот „Агрокор“ – најголемиот пораз за Хрватска, победа за Пленковиќ

Додека ХДЗ и привилегираните доставувачи слават поради постигнувањето на спогодбата за спас на „Агрокор“, даночните обврзници имаат причина за загриженост, пишува „Индекс“ Постигнувањето на спогодбата...

Премиерот и претседателката во отворен конфликт

Една од причините за разидувањето во државниот врв е тоа што Грабар-Китаровиќ сака јавно да се дистанцира од непопуларноста на Пленковиќ и така посилна...

Премиерот Пленковиќ под притисок за оставка

Во Хрватска продолжува јавниот притисок за оставка на премиерот Андреј Пленковиќ, по обелоденувањето на содржината од мејловите меѓу поранешната министерка за економија околу ангажирањето...

Мејл-афера за „Агрокор“: „бесплатни“ советници наплатиле милиони

Во објавените мејлови на министерката за економија се дознава како се договарало вонинституционалното пишување на посебниот закон за спасување на „Агрокор“ Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ...