Ознака: Андреј Пленковиќ

Пленковиќ: Луѓето ќе ги тргнеме од Петриња, овде не е сигурно

Претседателот Зоран Милановиќ и премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, кои пристигнаа со цела делегација во Петриња, пред медиумите изјавија дека сите служби кои ги...

Пленковиќ: Колку повеќе граѓани се вакцинираат толку подобро

Успехот на планот за имунизација против коронавирусот зависи од тоа колку луѓе ќе сакаат да ја примат вакцината, рече денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ...

Хрватскиот премиер во самоизолација, заразена е неговата сопруга

Откако добила лесна треска, сопругата на хрватскиот премиер Ана Маслаш-Пленковиќ, се тестирала за присуство на коронавирус во саботата, а нејзиниот тест е позитивен, објави...

Пленковиќ: Просечната плата во Хрватска за четири години ќе биде 1.000...

Хрватскиот мандатар, Андреј Пленковиќ, денеска соопшти дека новата влада ќе ги исполни ветувањата за раст на просечната и минималната плата и дека просечната плата...

Пленковиќ најави помал број министерства во Хрватска

Мандатарот за состав на новата влада во Хрватска, Андреј Пленковиќ најави помал број министерства и намалување на бројот на општините и локалните власти. Новата влада,...

Пленковиќ: Изборите нема да се одложат, нашата влада го победи вирусот...

Премиерот и претседател на ХДЗ, Андреј Пленковиќ, изјави дека не постои можност да се одложат изборите, дури и ако се влоши ситуацијата со епидемијата...

Пленковиќ и Грабар-Китаровиќ беа на „Адрија тур“, хрватскиот премиер ќе се...

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и поранешната претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ и нејзиниот сопруг беа забележани на тенискиот турнир „Адрија тур“ во Задар, каде што финалето...

Пленковиќ: ЕУ ќе ги поддржи напорите за реформи во Југоисточна Европа

Европската Унија е подготвена да ги поддржи реформите и европските напори на соседните земји, рече хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ пред почетокот на виртуелниот Самит...

Хрватска донира еден милион евра за развој на вакцина против коронавирус

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, денеска најави донација од еден милион евра за истражување и развој на вакцина против коронавирусот. Овие средства се дел од...

Самитот за Западен Балкан треба да се одржи до крајот хрватското...

Премиерот Оливер Спасовски вчера оствари телефонски разговор со неговиот хрватски колега Андреј Пленковиќ, кој овие денови разговара со сите учесници на Самитот на ЕУ...