21.8 C
Skopje
19.6.2021 - 0:26

Ознака: Андреј Пленковиќ

Милановиќ и Пленковиќ го продолжија конфликтот, овој пат поради Македонија и...

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ и премиерот Андреј Пленковиќ го продолжија вербалниот судир кој трае со месеци, овој пат поради критиката на Милановиќ кон бугарската...

Пленковиќ ќе ја прими вакцината на „Астра зенека“

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ќе биде вакциниран со вакцината на „Астра зенека“, објави хрватски „Индекс“. - Со оглед на тоа дека го прележа коронавирусот,...

Пленковиќ: Во овој момент е штета што најмногу порачавме од вакцините...

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ изјави дека за време на неговата посета на Брисел, една од темите било инсистирањето на Хрватска за забрзување на...

Пленковиќ: Хрватска го зголемува бројот на војници на Косово

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави денеска дека Хрватска ќе го зголеми бројот на војници во рамките на мисијата КФОР на Косово. За време на неговата...

Пленковиќ: Хрватска е подготвена да згрижи ковид-пациенти од Чешка и Словачка

Хрватска е подготвена да згрижи десетина пациенти од Чешка и Словачка, објави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ по телефонските разговори со колегите Андреј Бабиќ...

Пленковиќ: Некои земји плаќаат повеќе за побрзо да дојдат до вакцини

На пазарот за вакцини против коронавирусот се врши еден вид киднапирање, бидејќи има земји кои плаќаат повеќе за да ги добијат, вели хрватскиот премиер. Андреј...

Мицкоски побара поддршка и од Пленковиќ: Граѓаните заслужуваат стабилност

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот на партијата Александар Николоски, денеска во Загреб имаа средба со премиерот на Република Хрватска Андреј Пленковиќ и...

Пленковиќ: Апелирам помошта правилно да се дистрибуира

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ даде изјава по завршувањето на состанокот на владиниот кабинет. Тој изрази жалење и сочувство до сите што изгубиле некој во...

Пленковиќ: Луѓето ќе ги тргнеме од Петриња, овде не е сигурно

Претседателот Зоран Милановиќ и премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, кои пристигнаа со цела делегација во Петриња, пред медиумите изјавија дека сите служби кои ги...

Пленковиќ: Колку повеќе граѓани се вакцинираат толку подобро

Успехот на планот за имунизација против коронавирусот зависи од тоа колку луѓе ќе сакаат да ја примат вакцината, рече денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ...