Ознака: Андреј Ковачев

Ковачев: Честитки за храброста на Георгиевски, неговите предлози се добар почеток

Честитки за храброста на Љубчо Георгиевски. Тој веќе е брутално нападнат и од СДСМ и од ВМРО-ДПМНЕ, што за жал покажува колку е отровно...

Андреј Ковачев: Српскиот јазик е провокација за Бугарија

- Ако Зоран Заев го замени зборот српски со бугарски за учење во училиштата, ќе има земјотрес, иако за ниту еден друг јазик нема...

Ковачев: Нивото продолжува да ви паѓа

По изјавата на Стево Пендаровски Нивото продолжува да ви паѓа, реагира бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, откако македонскиот претседател, Стево Пендаровски вчера изјави дека со политиката...

Единствена Македонија: Захариева, Каракачанов и Ковачев да се прогласат за „персона...

Партијата Единствена Македонија, смета дека претставниците на бугарската Влада, Екатерина Захариева, Красимир Каракачанов и Андреј Ковачев, треба да бидат прогласени за непожени личности –...

Ковачев: На Заев му недостига храброст за да го исполни договорот...

На 17 ноември, oчигледно, нема да се стигне до решение за да започнат преговорите меѓу РС Македонија и ЕУ. Јас не би го нарекол...

Османи на средба со Ковачев: Градиме мостови на соработка за заеднички...

Во рамките на дводневната посета на Брисел, министерот Бујар Османи, се сретна и со европратеникот Андреј Ковачев, кој воедно е член на АФЕТ и...

И двојните државјанства чекаат попис?

Деновиве бугарскиот европратеник Андреј Ковачев посочи дека повеќе од 150.000 граѓани на Македонија имаат бугарско државјанство или се во процес за добивање такво државјанство,...

Писмо до Андреј Ковачев, европратеник од Бугарија

Почитуван господине Андреј Ковачев, ги прочитав вашите искажувања со кои му честитавте за, не знам што, на господинот Стево Пендаровски, претседател на Република Северна...