Ознака: Андреј Жерновски

Жерновски: Избори како што ѝ доликуваат на земја-членка на НАТО

Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, учествуваше на конференција посветена на 20 годишнината од потпишување на Варшавската декларација на меѓународната организација Заедница на...

Кина ѝ донира на Македонија 2.000 заштитни маски

Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, денеска прими донација од Кина наменета за превенција од ковид-19 и која се состои од 2.000 трислојни...

Жерновски на конференција во Женева

На 43 сесија на Советот за човекови права, која се одржува во седиштето на ОН во Женева, заменик-министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, по...

Жерновски и ОБСЕ: Законот за ЈО, ветер во грб на патот...

Во рамките на албанското Претседателство на ОБСЕ за 2020 година, денеска во Скопје беше организирана конференција „Превентивни мерки и спроведување на законот: градење отпорност...

Жерновски- Брнс: Македонија и САД, од пријатели до сојузници

Заменикот министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, денеска се сретна со амбасадорката на САД, Кејт Брнс. На средбата се разговараше за соработката меѓу двете...

Жерновски: Пријателството со Грција е нова регионална моќ

Заменик-министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, имаше поздравно обраќање на младинскиот културен настан во Скопје, со цел најава на процесот за основање на „Билатерални...

Жерновски-Радман: Македонија e приоритет за хрватското претседателство со Советот на ЕУ

Заменикот министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, учествуваше на Четвртиот состанок на министрите за надворешни работи на Јадранската Трилатерала – Хрватска, Албанија и Црна...

Жерновски-Жбогар: Чекориме заедно со младите Европјани

Заменикот министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, заедно со Амбасадорот на ЕУ во земјава, Семјуел Жбогар, имааа свои излагања на завршната церемонија на Skopje...

Спасовски и Жерновски на состанок со високиот комесар за бегалци на...

Во седиштето на ОН во Женева, македонска делегација предводена од Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, а во чиј состав е и заменикот министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, имаа билатерална средба со...

Спасовски и Жерновски во делегациска посета на Женева

Делегација од Македонија, предводена од вицепремиерот и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во чиј состав ќе биде и заменик министерот за надворешни работи,...