Ознака: андреј бабиш

Заев: Пријателството со Чешка ќе го зајакнеме во економијата

Од март оваа година, до оваа моја посета денеска, имало дури пет посети на македонски и на чешки највисоки претставници на двете земји во...

Вишеградската група апелира на побрза евроинтеграција на западнобалканските земји

Премиерите на земјите од Вишеградската група се заложија во Прага за забрзување на евроинтеграцијата на земјите од Западен Балкан, а чешкиот премиер Андреј Бабиш...

Спасовски и Бабиш ги посетија чешките полицајци на јужната границa

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и премиерот на Чешката Република Андреј Бабиш денеска го посетија транзитниот центар Винојуг и имаа средба со чешките...

Бабиш очекува позитивна одлука за почетокот на преговорите со ЕУ

Претседателот на Владата на Чешката Република, Андреј Бабиш, кој е во дводневна официјална посета во земјава истакна дека очекува позитивна одлука од Европската Унија...

Чешкиот премиер Андреј Бабиш во посета на земјата

Делегација на Чешката Република предводена од премиерот Андреј Бабиш ќе престојува во официјална посета на земјава. Чешката делегација ќе биде пречекана со високи државни...

Илјадници луѓе протестираа против премиерот на Чешката Република

Десетици илјади Чеси протестираа со барање оставка од премиерот Андреј Бабиш кој е обвинет за злоупотреба на функцијата. Организаторите на протестот тврдат дека ова...

Телохранител по грешка испука куршум во авионот на чешкиот премиер

Tелохранител случајно пукна со пиштол во владиниот авион со кој патувал чешкиот премиер, Андреј Бабиш. Од полицијата го потврдија случајот и истакнаа дека никој не...

Чешка размислува за повлекување од Договорот на ОН за миграција

Чешкиот премиер Андреј Бабиш изјави дека сака Прага да се повлече од глобалниот Договор на Обединетите нации за миграција. Бабиш рече дека за тоа...

Бабиш: Потребни се повеќе дискусии за идниот прием на земји во...

Премиерот на Чешка, Андреј Бабиш денеска се заложи за повеќе дискусии за идната структура на Европска унија и за прашањата како што е прием...

Бабиш: Чешка нема да прима луѓе кои бегаат од војна

Чешкиот премиер Андреј Бабиш изјави дека Чешка од идните европски центри нема доброволно да прима ниту бегалци кои имаат право на азил бидејќи бегаат...