Ознака: англија

Ако не постигнеме договор, нема да има фудбалска пирамида

Постои реална веројатност дека ако нешто не се договори внатре во рамките на фудбалот, за да се обезбеди сите клубови да можат да ги...

Англија почна со тренинзи, шестмина позитивни на коронавирусот

Англиската Премиер-лига потврди дека од 748 теста направени врз фудбалери и други лица, во три клуба шест биле позитивни, додавајќи дека на тие што...

Во Англија ќе се игра на неутрални или на одобрени стадиони

ФУДБАЛ Проектот за рестартирање, специфичниот план на англиската фудбалска Премиер-лига за продолжување на сезоната, ќе се интензивира неделава. Клубовите треба да се состанат в петок,...

За играње фудбал без публика се потребни најмалку 300 луѓе по...

Можно е евентуално играње натпревари на „одобрени“ стадиони, што сугерира дека е можно да не се користат сите стадиони, односно да се игра на...

Сезоната во Англија може да се „продолжи на неодредено време“?

Врвниот фудбал во Англија ќе мирува најрано до 30 април поради ширењето на коронавирусот. Фудбалската асоцијација (ФА) на Англија се согласи дека тековната сезона...

Англија го усогласи преодниот рок со другите фудбалски лиги во Европа

Преодниот рок во Англија во претходните две години траеше до почетокот од август поради поплаките од клубовите и од менаџерите дека со негово пролонгирање...

Само Англија и Шпанија останаа во игра со сите сили

По седум тима од Англија и од Шпанија сезонава почнаа да играат во двата европски купа и сите ја поминаа групната фаза и се...

Сити профитира од стратегиско планирање, организираност, експертиза…

Приходите од над 500 милиони фунти (583,6 милиони евра), втора година едноподруго, му помогнаа на англискиот првак да оствари профит од 10,1 милиони фунти...

Шовинизам и нацистички поздрави од колепката на фудбалот

Англиската јавност е згрозена од однесувањето на нивните навивачи во Приштина, на мечот Косово - Англија (0-4), па сега на потег е Европската куќа...

Поради ВАР, во Англија има повеќе точни одлуки отколку лани

Претставници на 20-те премиерлигашки фудбалски клубови во Англија одржаа неколкучасовен состанок, анализирајќи ја употребата на системот видеопомошник-судија (ВАР) во минатите неколку месеци. Во официјалното...