14.4 C
Skopje
23.4.2019 - 16:27

Ознака: англија

По Ајакс и Ајнтрахт е фудбалското освежување сезонава

Два тима од Англија, Арсенал и Челси, и по еден од Шпанија и од Германија, Валенсија и Ајнтрахт се пласираа во полуфиналето на фудбалската...

Англија има можност за рекорд – четири финалисти во една сезона

Фудбалските клубови од Англија доминираат сезонава во европските купови со четири тима меѓу полуфиналистите во Лигата на шампионите (ЛШ) и во Лига Европа (ЛЕ)....

Каде има најмногу „странски голови“?

Фудбалските првенства на Кипар, Турција и на Англија предничат според головите постигнати од странци, објави во својата анализа Фудбалската опсерваторија на Интернационалниот центар за...

Банди користеле стаорци за шверц на дрога во англиски затвор

Криминални банди користеле мртви стаорци за да криумчарат дрога и мобилни телефони во затворот Дорсет во Англија, пренесува британски „Гардијан“. Официјални лица на затворот во...

Англиски пациент нова надеж за заразените со ХИВ

Трансплантацијата на матични клетки од донор отпорен на ХИВ доведе до ремисија на вирусот, но истражувачите сметаат дека е рано да се каже дали...

Нов повик да им се забрани на децата фудбалери да удираат...

Мејсон, поранешен фудбалер на Тотенхем, Хал и репрезентативец на Англија, кој поради скршеница на черепот предвреме ја заврши својата кариера, предлага децата под 11...

Бенкс – од јагленокопач до врвен голман

Славниот англиски голман, светски првак и актер на веројатно најдобрата одбрана во светот, вчера почина на 81 година Најпознатиот фудбалски голман на Англија, Гордон Бенкс,...

Тивок зимски преоден рок, Англија одново потроши најмногу

Во јануари премиерлигашите потрошиле 180 милиони фунти за трансфери (во јануари 2018-та, 430), меѓу кои најскап е Кристијан Пулишиќ, за кого Челси на Борусија...

Хибридниот „хиперкар“ предвесник на автомобилската индустрија

Развивањето нова платформа за автомобили од нула претставува голем потфат. Кога станува збор за радикален концепт од комбинација на гас-турбина и електричен суперавтомобил, преземањето...

Англија ги укина принудните реванши во Купот

Фудбалската асоцијација на Англија (ФА) одлучи да ги укине реванш-мечевите во ФА-купот почнувајќи од петтата рунда закажани за 16 и 17 февруари 2019 година,...