Ознака: Ангел Џамбаски

Џамбаски: Македонија е бугарска, од двете страни на границата Деве Баир...

Една нација живее на двете страни од границата Деве Баир, а тоа е бугарската, ова го напиша бугарскиот европратеник, Ангел Џамбаски, посочувајќи дека нема...

Џамбаски: Македонската нација е создадена во Русија во 1945 година

Бугарскиот пратеник во Европскиот парламент, Ангел Џамбаски, денеска изрази огорченост поради честитките на Руската амбасада во Скопје до македонскиот народ на 24 мај, Денот...

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање во внатрешните работи на...

Европратеници со осуда за предизборниот спот на Џамбаски

Канцеларијата на делегацијата на Европскиот парламент во мешовитиот парламентарен комитет Северна Македонија – ЕУ го осудуваат предизборниот спот на европратеникот Ангел Џамбаски. Во соопштението, што...

Бугарското МНР се огради од Џамбаски

Министерството за надворешни работи на Бугарија го оцени како нессодветно видеото на бугарскиот европратеник, Ангел Џамбаски, откако вчера македонското МНР упати протестна нота. - Пораките...

МНР упати протестна нота до Бугарија за видеото на европратеникот Џамбаски

Министерството за надворешни работи преку македонската амбасада во Бугарија до бугарското МНР, упати протестна нота во врска со видеото на пратеникот во Европскиот парламент...

Џамбаски: Брисел ќе ја казни Бугарија поради македонското малцинство

Ангел Џамбаски, заменик претседател на ВМРО-БНД и европски пратеник, во текот на своето гостување на бугарската телевизија „СКАТ“ рече дека признавањето на македонското малцинство...