16.1 C
Skopje
22.7.2019 - 5:55

Ознака: ангела меркел

Меркел и Макрон: Нема нов договор за Брегзит

Францускиот претседател Емануeл Мaкрон изјави денеска во Париз дека на Велика Британија и треба причина за да го одложи планираното излегување од ЕУ на...

Процент на испитаници што поддржуваат формирање на европска армија

Франција и Германија неодамна потпишаа историски пријателски договор во Ахен. Среде брегзит и подемот на популизмот и на евроскептицизмот, двете држави се согласија да...

Макрон и Меркел ќе разговараат за брегзит и иднината на ЕУ

Францускиот претседател Емануел Макрон в среда во Париз ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел, со која ќе се разговара за трансатлантските односи,...

Меркел: Исламската држава е далеку од пораз

Џихадистичката група Исламска држава (ИД) е далеку од поразена и таа сега, откако ја загуби речиси целата територија што ја контролираше во Сирија, се...

Меркел го затвора својот профил на Фејсбук

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска најави дека го затвора профилот на Фејсбук, бидејќи повеќе не е шефица на ЦДУ. И покрај 2,5 милиони следбеници, Меркел...

Меркел: Заедно да му застанеме на патот на национализмот и популизмот

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера ја прими Фулбрајтовата награда за меѓународно разбирање, при што ја истакна потребата од меѓународна соработка во борбата против порастот...

Нов пакт меѓу Франција и Германија

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел вчера требаше да го потпишат текстот на договорот за јакнење на француско-германските односи, чија цел...

Дипломатски гаф или смислена порака на Меркел од Атина

Каква порака испрати Меркел кога во Атина нѐ ослови како Северна Македонија, во ек на актуелните собраниски случувања во македонскиот парламент, но и очекувањата...

Мицотакис на Меркел ќе ѝ ја повтори позицијата за Договорот од...

Во пресрет на посетата на Ангела Меркел на Атина, која освен со претседателот и премиерот на Грција ќе се сретне и со лидерот на...

Меркел ќе ја посети Атина во пресрет на ратификацијата на Преспанскиот...

Германската канцеларка Ангела Меркел, ќе ја посети Атина, најверојатно на 10 и 11 јануари, објави грчкиот весник „Катимерини“. Причината за дводневната посета, според весникот,...