12 C
Skopje
25.9.2018 - 3:51

Ознака: ангела меркел

Телефонски разговор Вучиќ – Меркел за регионалната соработка и мигрантите

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска телефонски разговараше со германската канцеларка Ангела Меркел за состојбата во регионот и за мигрантската криза, информираа од неговиот кабинет. Во...

Меркел: Германската Влада е стабилна и покрај спорот за миграцијата

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска оцени дека спорот околу мигрантска политика меѓу владините партнери, не ја нарушува стабилноста на нејзината коалициска Влада. - Не можам...

Меркел го предупреди Трамп за опасноста од „вистинска трговска војна“

Германската канцеларка Ангела Меркел го предупреди американскиот претседател Доналд Трамп на опасноста од „трговска војна“ доколку САД ги спроведат заканите за воведување такси за...

Меркел: Прашањето за миграцијата ќе го одреди опстанокот на ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека прашањето за справување со миграцијата кон и во рамките на Европската унија може да го одреди опстанокот на...

ЕК ќе го проверува договорот меѓу Меркел и Зехофер

Европската комисија соопшти дека ќе го анализира договорот што синоќа го постигнаа Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел и Христијанско-социјалната унија (ЦСУ)...

Зехофер понуди оставка, владата на Меркел виси на конец

Кризата во германската влада се продлабочува откако министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер, кој е и лидер на Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), ѝ понуди оставка...

Меркел: Постигнат компромис – ќе се изградат транзитни центри за мигрантите

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа соопшти дека на вчерашниот кризен состанок со најмалиот коалициски партнер во нејзината Влада, Христијанско социјалната унија (ЦСУ), по „тешка...

Зехофер понуди оставка од Владата на Меркел

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер, кој е и лидер на Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), и понуди оставка на канцеларката Ангела Меркел, незадоволен од...

Меркел обезбеди договори со 14 земји за брзо враќање на мигрантите

Германската канцеларка Ангела Меркел обезбеди договори со 14 земји за брзо враќање на мигрантите кои се обидуваат да влезат во Германија, се наведува во...

Меркел: Тешко дека ќе постигнеме договор за мигрантите на самитот

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска во Берлин, во очи дводневниот самит на лидерите на 28-те земји-членки на ЕУ во Брисел, дека нема да...