10.3 C
Skopje
22.4.2019 - 0:55

Ознака: ангела меркел

Уставниот суд на Германија ги отфрли жалбите на АфД за мигрантите

Уставниот суд на Германија денеска ја отфрли жалбата, која ја поднесе десничарската партија Алтернатива за Германија (АфД), тврдејќи дека одлуката на канцеларката Ангела Меркел...

Меј со последните сили се обидува да го спаси брегзит

Меј вчера требаше да разговара со холандскиот колега Марк Руте, како и со германската канцеларка Ангела Меркел, откако го одложи гласањето за договорот во...

Меркел: Договорот на ОН за миграцијата е основа на меѓународната соработка

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека договорот на Обединети нации за миграција е „ништо помалку од основа за нашата меѓународната соработка“. Таа додаде дека...

Анегрет Крамп-Каренбауер во мисија да ја обедини ЦДУ

Генералната секретарка на германската Христијанско демократска унија (ЦДУ) Анегрет Крамп-Каренбауер е избрана за нов лидер на партијата, која на таа позиција ќе ја наследи...

Наследството на Меркел

Меркел 18 години беше на врвот на Демохристијанската унија (ЦДУ), но реши да се повлече од лидерската позиција. Како таа ги промени демохристијаните? Дали...

Анегрет Крамп-Каренбауер избрана за наследничка на Ангела Меркел

Генералната секретарка на германската Христијанско демократска унија (ЦДУ) Анегрет Крамп-Каренбауер е избрана за нов лидер на партијата, која на таа позиција ќе ја наследи...

Се разгорува трката за наследник на Меркел

Во клучната изборна трка за Германија, но и за целата ЕУ, двајца кандидати со спротивставени визии се борат да ја наследат Ангела Меркел на...

Меркел повторно прогласена за најмоќна жена во светот

Американскиот бизнис магазин Форбс ја објави листата на сто најмоќни жени во светот за 2018 година, а на прво место, осма година по ред, е...

Ауфидерзен, фрау Ангела!

Повлекувањето на Меркел од политиката ќе остави големи траги и во Германија и во ЕУ. Во Брисел веќе стравуваат дека ЕУ нема да биде...

Новиот момент на Меркел

Oткако германската канцеларка објави дека нема да бара друг мандат и ќе се повлече од лидерската позиција во нејзината партија на крајот на годината,...